Pazar, Mart 3, 2024
GÜNDEMSİYASET

Erbakan: Battığı Açık Olan Gemiye Binmek Doğru Değil

Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı Fatih Erbakan, iktidarın haziranda yapılacağını söylediği seçimlerde kilit parti konumunda olduklarını söyledi, “Battığı açık olan gemiye binmek doğru değil” dedi.

Erbakan, Gazete Duvar’dan Serkan Ala’ya verdiği demeçte partisinin “büyük ihtimalle” seçime tek başına ve kendi cumhurbaşkanı adayını çıkararak gireceğini söyledi. 

AK Parti kanadından temasların olduğunu, “Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Tayyip Bey’e destek olsanız” söylemlerini işittiklerini, fakat bunun “resmi” bir şey olup olmadığını bilmediklerini belirten Erbakan, Cumhur İttifakı’na kapıyı, “Battığı açık olan gemiye binmek, 20 yılın faturasına ortak olmak doğru değil” ifadeleriyle kapattı.

‘HER İKİ İTTİFAKTAN DA UZAĞIZ

Biz kendimiz seçime girmek ve kendi cumhurbaşkanı adayımızı çıkarmak üzerine yoğunlaşmış durumdayız. Her iki ittifaktan da uzağız. Seçmenlerle, halkla buluştuğumuzda da, “İki ittifaka da girmediniz, çok iyi yaptınız” ifadelerini duyuyoruz. Bazı araştırmalar yapıldı ve seçmenin yüzde 40’ı iki ittifaktan da memnun değil. Kararsızların çok yüksek olması da bunu gösteriyor. AK Parti’den ciddi kopuşlar oluyor ama bunlar ‘Altılı Masa’ya da gitmiyor. İki ittifakta olmayan bir parti olarak kendimizi avantajlı görüyorum.

 ‘BARAJ PROBLEMİ OLMAYAN BİR AKTÖR OLARAK HAZIRLANIYORUZ

Yeniden Refah Partisi olarak kendimiz, kendi başımıza girip adayımızı çıkarma düşüncesindeyiz. 81 ilde 922 ilçede resmi olarak kuruluşumuzu tamamladık.  Resmi üye sayımız 300 bine yaklaştı. Bu kadar süre içerisinde ciddi bir rakam. Diğer yeni kurulan ve imkanları çok olan partilerin çok daha fazla üyesine sahibiz. Yüz bine yakın sandık başı müşahitlerimizi belirledik. Bütün illerimizde ‘Hanım Kolları’ ve ‘Gençlik Kolları’ çalışmalarımız devam ediyor. Pek çok ilimizde de mahalle ve köy teşkilatları tamamlandı. Güçlü, baraj problemi olmayan bir aktör olarak seçimlere hazırlanıyoruz. Milletimizin önüne güçlü bir alternatif olarak çıkacağız.

’20 YILIN FATURASINA ORTAK OLMAK MANTIKLI DEĞİL

Yeniden Refah Partisi kendini nerede tarif ediyor? Bu iki ittifakta yer almayacağınızı ifade ediyorsunuz. Ayrı bir ittifak kuracak mısınız?

Şu andaki şartlarda ittifaklar içerisinde yer almıyoruz. Cumhur İttifakı’yla ilgili, 20 yılın faturasına tam da gemi batarken ortak olmak mantıklı değil. En son Antep’teydik. İnsanların artık boğazına kadar gelmiş, bıçak kemiğe dayanmış. “Ne yaparsanız yapın bizi bunlardan kurtarın” diyorlar. Sadece bizim tabanımız veya seçmen olacaklar değil her kesimden insan bunu söylüyor. Ekonomik kriz ve adaletsizlikler insanları canından bezdirmiş. Battığı açık olan gemiye binmek ve 20 yılın faturasına ortak olmak doğru değil. ‘Altılı Masa’yla da ciddi ideolojik ayrışmalarımız var. Başta CHP’nin İstanbul Sözleşmesi’yle ilgili tavrı olmak üzere. Oraya da gitme ihtimalimiz yok. Her iki ittifaka da eşit mesafede seçime hazırlanıyoruz.

Gazete Duvar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir