Pazar, Mart 3, 2024
GÜNDEMİNSAN HAKLARI

3’ü Çocuk 7 Sivilin Kaybedildiği JİTEM Davasında Beraat Verildi!

Dargeçit JİTEM Davası’nda, gözaltına alındıktan sonra haber alınamayan 3’ü çocuk 7 sivilin katledilmesine ilişkin 18 sanık hakkında “delil bulunamadığı” gerekçesiyle beraat kararı verildi. Cumartesi Anneleri karara sert tepki gösterdi.

Mardin’in Dargeçit ilçesinde 29 Ekim 1995 ile 8 Mart 1996 tarihleri arasında 3’ü çocuk 7 sivil ile birlikte Uzman Çavuş Bilal Batır’ın kaybedilmesine ilişkin 18 sanık hakkında açılan davanın 26’ncı duruşması Adıyaman 1’icni Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

Dönemin Mardin Jandarma Komando Tabur Komutanı Hurşit İmren, Dargeçit İlçe Jandarma Komutanı Mehmet Tire, Dargeçit Merkez Jandarma Karakol Komutanı Mahmut Yılmaz, Karakol Komutanı Yardımcısı Haydar Topçam ve Uzman Çavuş Kerim Şahin’in de aralarında bulunduğu 18 sanığın “taammüden öldürmek”le yargılandığı davada karar çıktı.

Mahkeme heyeti, sanıkların meydana gelen olaylarla bağlantısını kuracak kesin delile ulaşılamadığı gerekçesiyle beraatlarına kadar verdi.

Cumartesi Annelerinden açıklama: Mahkeme kararını tanımıyoruz

“Yargılanan sanıklar suçsuzsa bu talimatları kim verdi?” diye sorulan açıklamada, “Bu suçu işleyenler kadar, suçun üstünü örtenler, cezasız bırakanlar da insanlığın vicdanında suçludur” ifadeleri kullanıldı. Açıklamanın tamamı şöyle:

‘DELİLLERE RAĞMEN, SANIKLAR YİNE CEZASIZLIKLA KORUNDU’

“Askerler tarafından evlerinden gözaltına alınıp Dargeçit Jandarma Taburu’na götürülen ve uzun yıllar sonra kemiklerine ölüm kuyularında ulaşılan dördü çocuk 7 Dargeçitli ve bir Uzman Çavuş’un kaybedilmesi ile ilgili yürütülen Dargeçit JİTEM davası beraatle sonuçlandı. Tanıklara, delillere rağmen sanıklar yine cezasızlıkla korundu.

O zaman söyleyin bize: Ailelerinin kendi elleriyle ölüm kuyularından işkence izleriyle dolu kemiklerini çıkardığı bu insanlara ne oldu?

‘O ZAMAN SÖYLEYİN’

O zaman söyleyin bize: Yargılanan sanıklar suçsuzsa, 12 yaşındaki Davut Altunkaynak’a askeri taburda kendisi de gözaltında tutulan annesinin gözleri önünde kim işkence yaptı? Oyun çağındaki Davut’u kim infaz edip ölüm kuyusuna attı? Bu talimatları kim verdi?

O zaman söyleyin bize: Yargılanan sanıklar suçsuzsa, 13 yaşındaki Seyhan Doğan’a askeri taburda kendisi de gözaltında tutulan 11 yaşındaki kardeşinin gözleri önünde kim işkence yaptı? Oyun çağındaki Seyhan’ı kim infaz edip ölüm kuyusuna attı? Bu talimatları kim verdi?

‘MAHKEMENİN KARARINI TANIMIYORUZ’

Mahkemenin bu hukuk dışı kararını tanımıyoruz. Yargı sisteminin evlatlarımızı kaybedenleri aklama aracına dönüştürülmesine karşı haykırmaya devam edeceğiz: Gözaltında kaybetme insanlığa karşı işlenmiş bir suçtur. Bu suçu işleyenler kadar, suçun üstünü örtenler, cezasız bırakanlar da insanlığın vicdanında suçludur. Hukuku ve temel insan haklarını tanımayan, adaleti imkansızlaştıran yargı sistemini yaratanlar da suçludur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir