Salı, Kasım 28, 2023
MEDYADA BUGÜN

Ali D. Ulusoy: Cumhurbaşkanı Yargının Da Amiri Konumuna Geliyor!

Eğer Dairenin bu yaklaşımı tüm Danıştay tarafından da benimsenirse Cumhurbaşkanı fiilen yargının da üstünde yer alıyor ve Yargı erkinin de amiri konumuna geliyor demektir.

Danıştay 10. Dairesi dün (19 Temmuz) açıklanan kararında, kadınlara karşı şiddetin önlenmesine ilişkin en önemli uluslararası belge olan İstanbul Sözleşmesini fesheden (yürürlükten kaldıran) Cumhurbaşkanı Kararına karşı açılan davayı esastan reddetti. Yani Sözleşmeyi kaldıran kararı hukuka uygun buldu.

En enteresan nokta şu ki kararı veren 5 üyeden/hakimden sadece biri kadındı ve karar 2’ye karşı 3 oyla alındı. Kadın üye çoğunluk tarafta kaldı.

Yani kadınlar aleyhine alınan bu karar heyetteki tek kadın üye sayesinde alınabildi!

Kadın üye diğer tarafta oy kullansaydı fesih kararı iptal edilecek ve kadınlar lehine olan sözleşme yürürlükte kalabilecekti.

Bu arada kararın tetkik hakimi de savcısı da kararın iptal yani aksi yönde olması gerektiği yönünde görüş vermiş.

Normalde Danıştay’da bu çok nadiren olur.

İşin diğer ilginç tarafı Sözleşmeyi imzalayan ve kabul eden siyasi iktidarla, fesheden siyasi iktidarın aynı olması.

İşin arka planındaki siyasi neden ise siyaseten iyice sıkışan iktidarın, kadınlara ileri biçimde somut haklar tanıyan bu sözleşmeye tahammül edemeyen radikal muhafazakar çevrelerin desteğini konsolide etmek için bir nevi kendi tükürdüğünü yalaması. Yani bizzat kendi attığı imzayı sonradan geri çekmesi.

Çünkü bu karara göre CB’nin idari işlemleri yargı tarafından sadece usuli açıdan denetlenebilir ama esas yani içerik yönünden denetlenemez hale gelmiş olmaktadır.

Bunun da anlamı Anayasadaki hukuk devleti ilkesini rafa kaldırmaktır.

Ali D. ULUSOY’un Yazısı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir