Çarşamba, Nisan 10, 2024
AÇIK GÖRÜŞHUKUKSİYASET

Değişirsek, Değişir

Fesih BOZAN Siyasetçi-Yazar

Sıkıntı yaşıyorsak, sebep biziz, “ne ekersek onu biçeriz”

Bu yazımda vatandaş olarak, biraz bize dokunmak ve suç ortaklığımızı hatırlatmak istiyor ve herkesi muhasebeye davet ediyorum.

Öncelikle şunu ifade edeyim ki, siyaset: “Devlet ve insanı yönetmek” olduğu için hayırlı ve şerefli bir görevdir. Ama dürüst, ehliyet ve liyakat sahibi kişilerin elinde olursa.

Adalet ve yargı mekanizmasının siyasallaştığını, muhalif fikir sahiplerine baskının artığını, insan hakları ve özgürlüklerinin çiğnendiğini konuşuyoruz, ama yine de oy veriyoruz!

Kanunsuz suç ve caza olmaz. TCK Md. 21’de yer alan “Kanunun açıkça suç saymadığı bir fiil için kimseye ceza verilemez” dendiği halde, 15 Temmuz kalkışması öncesi, banka hesapları, STK ve gazete abonelikleri, dershane ve yurtlarda kalmış olmak, yalan ve iftiraya maruz kalmaktan dolayı binlerce insanın suçlandığını ve KHK’larla işinden ihraç edildiğini ve aileleriyle beraber cezalandırıldığını konuşuyoruz, ama yine de oy veriyoruz!

KHK ile ihraç edilmiş vatandaşlarımızın, mahkemelerinin yıllarca sonuçlanmadığını, bu durumun artık cezaya dönüştüğünü, berat ettiği halde görevine iade edilmeyen binlerce vatandaşın mağduriyetini konuşuyoruz, ama yine de oy veriyoruz!

İktidarın, mevcut anayasanın bazı maddelerini, AYM ve AİHM’in aldığı bazı kararları tanımadığı ve uygulamadığı halde, yeni bir Anayasadan bahsedebildiğini konuşuyoruz, ama yine de oy veriyoruz!

https://www.meridyenhaber.com/degisirsek-degisir

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir