Perşembe, Nisan 11, 2024
GÜNDEMSAĞLIK

14 Mart Tıp Bayramında Adana’da Sağlık Emekçileri Sokaktaydı

Suntur; TTB’nin sağlıkta şiddet yasa teklifi, şiddetsiz, güvenli çalışma ortamları için mekânsal önlem önerileri kabul edilmelidir.

Adana Tabip Odası ve SES Adana Şube Üyeleri Kasım Gülek Köprüsünden Uğur Mumcu’ya yürüdüler.

Siyasi partilerin, meslek odaların ve sendikalarında destek verdiği yürüyüş sırasında talepler haykırıldı.
Adana Tabip Odası Başkanı Dr. Ahmet Suntur; “Şiddetsiz, Güvenli, Güvenceli, Demokratik Bir Yaşam” istiyoruz dedi.
Suntur açıklamasına şu şekilde devam etti;

Zor zamanlardan çıkamadık. Geçen yıl bugün sizlere Adıyaman Saat Kulesinin altında, saat 04:17’de durmuşken, bir mendil niye kanar diye sormuştuk Cansever’ce. Şimdiyse, yönetilemeyen, kısmen ertelenen ekonomik krizin ayak sesleri yükselip, üzerinden bir yıldan fazla zaman geçen depremin toplum sağlığına dönük etkileri hafifletilemez, pandeminin artçı etkileri sürüp, insanlarımız pek çok kronik sağlık sorunu ile kalakalmış, yoksulluk daha da derinleşmişken, demokrasi, hukuk, insan hakları ve ifade özgürlüğü her geçen gün ağır darbeler alıyor. Peki biz hekimler; yok sayıldığımız, tüketim nesnesine dönüştürülen sağlığın araçları olarak tepe tepe kullanıldığımız, ölümüne çalıştırıldığımız, emeğimizin değersizleştirildiği koşullarda neler yapabiliriz, bu zorlukların üstesinden birlikte gelebilir miyiz?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya, sık sık sağlık çalışanlarının özlük haklarıyla ilgili söz verdikleri ancak yapamadıkları bazı konular olduğunu ifade etmekle yetinemeyeceklerini bu 14 Martta bir kez daha hatırlatalım o halde!

https://www.habereguven.com/14-mart-tip-bayraminda-adanada-saglik-emekcileri-sokaktaydi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir