Pazar, Haziran 16, 2024
HUKUKİNSAN HAKLARI

KHK’lılar Ve Siyasi Parti Temsilcileri Bir Araya Geldi

Kanun Hükmünde Kararname mağdurları adına bir araya gelen Kocaelili KHK’lılar Platformu üyeleri coşkulu bir etkinliğe imza attı.

İzmit Yahyakaptan Gülümse Cafe’de bir araya gelen KHK mağdurları kent halkı tarafından yalnız bırakılmadı. Toplantıya halkın yanı sıra bazı siyasi partilerin başkanları ve parti üyeleri ve CHP Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkan adayı Atasoy Bilgin de katıldı.

“YÜZBİNLERCE İNSAN İHRAÇ EDİLDİ”

Açılış konuşmasını yapan Kocaeli KHK’lılar Platformu sözcüsü Dr. Arif Yılmazoğlu, “Yüzbinlerce insan ihraç edildi. Ancak KHK’lı bu insanlar sadece kamudan değil hayatın her alanından ihraç edildiğini ne yazık ki sonraki süreçte yaşayarak öğrendi. Ve bugün gelinen noktada Anayasa’ya aykırı olan bu KHK’lar yoluyla kamudan ihraç edilen insan sayısı 300 bini aşmıştır. Anayasa’nın 129. maddesi dahi hiçe sayılarak savunmaları bile alınmadan bir gecede resmî gazetedeki ekli listelerle bu insanlar ademe mahkum edildi. KHK/OHAL mağduru bu insanlar Anayasa’dan kaynaklanan en temel hakları olan eğitim hakkı, sağlık hakkı, savunma hakkı, bir bankada hesap açma hakkı gibi en temel haklarından yoksun bırakılmış ve kelimenin tam manasıyla yaşayan bir ölüye çevrilmiştir ve ademe mahkum edilmiştir” diyerek isyanını dil getirdi.

“YAKLAŞIK 700 BİN İNSAN”

Platformun sözcüsü Yılmazoğlu konuşmasını şöyle sürdürdü: “2016’dan bu yana yaklaşık 700 bine yakın insan gözaltına alınmış, 500 bin erkek ve 100 bin kadın olmak üzere 600 binden fazla insan tutuklanmıştır. 130 kişi bu süreçte intihar etmiş olup 1300 kişi iş kazası, stres, kanser vb. nedenlerden dolayı vefat etmiştir” dedi. Yılmazoğlu, “Sivil soykırıma  dönüşen bu süreç sadece KHK/OHAL mağdurunun kendisini değil ailesinin her bir ferdini içine almış, çocuklara hatta bebeklere varıncaya kadar uzanmıştır. Bugün ülkemizin hapishanelerinde 3 binden fazla çocuk anneleri ile beraber güneşe hasret ve 864 bebek beton zeminler üzerinde büyümektedir” diyerek cezaevlerinde anneleri ile birlikte olan çocuklara dikkat çekti.

AİHM YALÇINKAYA KARARINI DİLE GETİRDİ
Kocaeli KHK Platformu sözcüsü Dr. Yılmazoğlu, “Öyle zannediyorum ki vicdan ve akıl sahipleri için bu tablo bile çok şey anlatır hala vicdanı ölmemişlere. 26 Eylül 2023 tarihinde AİHM Büyük Dairesi kamuoyunda AİHM Yalçınkaya kararı olarak bilinen davayı bir karara bağlayarak Türkiye’yi 3 maddeden (6, 7 ve 11. Madde) mahkum etmiştir. AİHM kararında genel olarak ülkede bu davalarla ilgili sistematik hataların yapıldığına, adil yargılanma ilkesinin, kanunsuz suç ve ceza olmaz ilkesi ve toplanma ve örgütlenme özgürlüğünün ihlal edildiğine hükmetmiş ve bu kararın emsal olduğunu ifade etmiştir. AİHM İki hafta önce yaklaşık 1000 dosyayı daha Türk hükümetine tebliğ etmiştir. Anayasa 90. Madde gereği AİHM Yalçınkaya kararının uygulanmasını talep ediyoruz ve bu karar emsal bir karardır” diyerek AİHM kararlarını işaret etti.

“BU SORUN SİYASETEN ÇÖZÜLECEK”
Sözlerine;  KHK’lıların siyasal bir sorun olduğunu ifade ederek başlayan DEM Parti il yönetim kurulu üyesi Ali Buğdacı; bu konu hakkında mecliste DEM Parti olarak sayısız kez kanun tasarısı hazırladıklarını ve bu sorunun siyaseten çözüleceğini söyledi. Buğdacı, “Normal bir hukuk sisteminde kimsenin aklına gelmeyecek şeyler AKP iktidarının aklına geldi. 81 kentte kamu kurumlarındaki insanları sorgusuz sualsiz bir gece de ihraç ettiler sonra 81 ilin yetkilerini Ankara’daki mahkemelerde topladılar. Bunlar ancak kafalarında zalimliği siyaset olarak düşünen insanların yapacağı çirkin şeyler.

https://hurkocaeli.net/khk-magdurlari-bulustu/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir