Pazar, Haziran 16, 2024
DÜNYAGÜNDEMİNSAN HAKLARI

Güney Afrika Var, Türkiye Yok…

FİGEN ÇALIKUŞU

Güney Afrika çok net ve kesin ifadeler ile dünyaya duyurdu:
“İsrail’in eylemleri ve ihmalleri soykırım niteliğindedir çünkü hususi soykırım niyetiyle işlenmiştir, Gazze’deki Filistinlileri yok etmek amacı taşımaktadır.”

Ardından da 1948 tarihli Birleşmiş Milletler (BM) Soykırımın Önlenmesi ve Cezalandırılması Sözleşmesi’ni ihlal ettiği iddiasıyla 29 Aralık 2023 tarihinde İsrail aleyhine Uluslararası Adalet Divanı’nda bir dava açtı.

Güney Afrika 84 sayfalık başvurusunda, İsrail’in, Gazze’de yürüttüğü operasyonlarda, aynı ulusa, ırka ve dine mensup Gazze halkına karşı soykırım maksadıyla öldürme, ciddi surette bedensel veya zihinsel zarar verme güdüsüyle hareket ettiğini ve Gazzelilerin yaşam şartlarını, fiziksel varlığını ortadan kaldıracak şekilde kasten değiştirdiğini iddia ediyor.

Dava devam ederken, İsrail’i “soykırım yapmamaya, soykırımı önlemeye ve soykırımın faillerini cezalandırmaya” zorlamak için geçici bir tedbir uygulanması da talep edilmiş;
– Gazze’deki askeri operasyonları derhal durdurmasını

  • Kontrolü altındaki herhangi bir grup tarafından, Gazze’deki herhangi bir askeri operasyonu ilerletecek adımlar atmamasını
    – Filistinlilere yönelik soykırımın önlemesi için gerekli tüm makul tedbirleri almasını
  • Soykırım Sözleşmesi’nin 2. maddesi kapsamına giren her türlü eylemden kaçınmasını
  • Yerlerinden edilenlerin evlerine dönerek yeterli gıda, su, yakıt, tıbbi ve hijyen malzemeleri, barınak ve giysi dahil olmak üzere insani yardıma erişiminin sağlamasını
  • Soykırıma karışanların cezalandırılmaları için gerekli tedbirleri almasını,
  • Soykırımın delillerini muhafaza etmesini ve bu amaçla gelen uluslararası görevliler ve diğer yetkililerin Gazze’ye erişimini engellememesini
  • Verilen tedbirleri uyguladığına ilişkin Divan’a düzenli rapor sunmasını
  • Davayı zorlaştıracak veya uzatacak eylemlerden kaçınmasına hükmetmesini istiyor.

Her gün yüzlerce Filistinli çocuk öldürülüyor, insanlar topluca katlediliyor, ağır işkencelere maruz kalıyorlar. Bu nedenle bu tedbirler konusunda hızlıca karar verilmesi çok önemli, çok hayati.
Uluslararası hukuk çevrelerinde Güney Afrika’nın başvurusunun çok güçlü olduğu, dilekçenin çok sağlam ve iyi hazırlanmış bir dilekçe olduğu genel kabul görüyor.

Merak etmişsinizdir, Güney Afrika’da Müslümanlar var mı, varsa oranı nedir?
Resmi rakamlara göre sadece yüzde 1,5 civarında.
57 İslam ülkesinden biri değil de nüfusunun sadece yüzde 1,5’i Müslüman olan Güney Afrika’nın İsrail’e soykırım iddiası ile bu dava açması küresel vicdanının en çarpıcı örneği olarak muhakkak ki tarihteki yerine alacak.

https://www.karar.com/yazarlar/figen-calikusu/guney-afrika-var-turkiye-yok-1598663

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir