Cumartesi, Aralık 9, 2023
HUKUKİNSAN HAKLARI

Barış Akademisyenleri’nin Bitmeyen Mücadelesi

‘OHAL dönemindeki ihraçlarla yaşanan akademik tasfiyeye karşı verilen mücadele, bizim kişisel haklarımızı kazanmamızdan öte anlamlar taşıyan, ülkemizdeki akademik özgürlükler, demokratikleşme ve hukuk mücadelesi tarihinin önemli bir parçası haline gelmiş durumda. Şu anda en çok ihtiyacımız olan şey dayanışmayı ve mücadeleyi büyütmek, her zamankinden daha fazla…’

2016 yılında, “Bu Suça Ortak Olmayacağız” bildirisini imzalayan bine yakın akademisyenden benim de aralarında bulunduğum 406’sı üniversite rektörlerinin inisiyatifiyle, KHK listeleri hazırlanarak ihraç edilmişlerdi. Yıllarca OHAL Komisyonu’nda bekletilen dosyalar yakın zamanda mahkemelere intikal etti ve birçok imzacı için göreve iade kararı çıktı. Fakat 7 küsur yıllık çile bir kısım akademisyen için bitmemişti. Bazı mahkemeler olumsuz kararlar alarak üniversitelere dönüş yolunu kapattılar. Bazı üniversitelerin yönetimleri ise iade kararlarına itiraz ederek geri dönüşleri engellemeye çalışıyorlar ve kimi örnekte başarılı oluyorlar.

Barış imzacılarını desteklemek için dayanışma metinleri hazırlayan farklı mesleklerden birçok kişi de ihraç furyasından payını almıştı ve onların akıbetleri de belirsiz. Öte yandan, geri dönmekle sorunlar ortadan kalkmadığı gibi bunlara yenilerinin eklendiği kısa sürede anlaşıldı. Araştırma görevlisi pozisyonunda olanlar, vakıf üniversitelerinde çalışanlar, kadro bekleyenler, başka bir şehirde yeni hayat kurmuş olanlar birbirinden farklı deneyimler yaşıyorlar.

https://www.gazeteduvar.com.tr/baris-akademisyenlerinin-bitmeyen-mucadelesi-makale-1647614

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir