Cumartesi, Aralık 9, 2023
DÜNYAGÜNDEMİNSAN HAKLARI

57 Kurum, 202 Yurttaştan Filistin İçin Çağrı

“Savaşa Ve İşgale Son, Filistin’e Özgürlük” çağrısı yapan ve 57 Kurum ve 202 yurttaş bildiri imzaladı.

Sendikacı, aktivist, emekçi, sanatçı, yazar, önceki dönem milletvekili ve bakan, bilim insanı, hukukçu, siyasetçi, hak savunucusu 202 yurttaş ve  57 demokratik kurum, sendika, platform, meslek örgütü, siyasi parti, Gazze’de savaşa ve soykırıma son verilmesi, işgalin durdurulmasını isteyerek Filistin’e özgürlük, ülkede ve bölgede adil ve kalıcı barış çağrısı yaptı.

SAVAŞA VE İŞGALE SON FİLİSTİN’E ÖZGÜRLÜK

Günlerdir kuşatma altındaki Gazze’de, savaş ve soykırım suçu işleniyor. ABD’nin ve Batılı devletlerin açık desteğiyle İsrail tarafından hastaneler, okullar, mülteci kampları, ibadet merkezleri, pazar yerleri bombalanıyor. 
Soykırım, dünyanın gözleri önünde, açıkça ilan edilerek, nice acılardan yıkımlardan süzülmüş insancıl hukuk mirası fütursuzca çiğnenerek yapılıyor. Devletler, BM ve AB gibi uluslararası kuruluşlar katliama engel olacak etkili bir tutum ortaya koymazken, dünyanın her yerinde halklar ayakta, insanlık mirasına sahip çıkıyor.

75 yıldır Filistinlilere dayatılan günlük katliam, sürgün, mülksüzleştirme, işçileştirme, yerinden etme üstüne oturtulmuş sistem, Filistinlilerin yaşamaya mahkûm edildiği açık hava hapishanesi,  işgal edilmiş topraklardan yapılan Hamas saldırısıyla bir cerahat gibi patladı. 
Yok edilen yaşam alanları, binlerce can kaybı, öldürülen çocuklar, düşmanlık, nefret, ırkçılık ve cinsiyetçilik suçları da dahil olmak üzere savaşın yarattığı bütün felaketlere yaşadığımız bölgede şahit oluyoruz. 
Savaşın ve yıkımın nedeni Filistin topraklarındaki İsrail’in yayılmacılığı ve işgalidir. Filistin halkının direnme hakkı meşrudur.  İsrail ve Filistin halklarının eşit haklarına sahip olarak kaderlerini tayin edecekleri barışçıl bir çözüm yaratılmadan savaş ve şiddeti önlemenin hiçbir yolu yoktur. 
İsrail işgal ettiği topraklardan çekilmelidir. 

KALICI VE ADİL BARIŞ TEK ÇÖZÜM YOLU

Emperyalistlerin güç ve paylaşım savaşlarının yoğun biçimde sürdüğü bölgemiz ateş hattında. Filistin ve Kürt halkları başta olmak üzere halkların kendi kimlikleri ve kültürleriyle eşit ve özgür olarak var olma hakları sistemli baskı ve zulümle, katliamlarla yok ediliyor.

KURUMSAL İMZALAR

10 Ekim Barış Derneği, 1974 Çağdaş Hukukçular Derneği Adana Şubesi, 4. Vardiya İşçi Dayanışması, Akdeniz Kültür Derneği, Alevi Bektaşi Federasyonu (ABF), Alevi Dernekler Federasyonu, Anti Kapitalist Müslümanlar, Askeri Darbelerin Asker Muhalifleri Derneği (ADAM-DER), Bakırköy Kent Savunması, Birlikte Yaşamak İstiyoruz İnisiyatifi, Bursa Bağımsız Direnişçi İşçiler Sendikası, Demokrasi İçin Birlik, Demokrasi İçin Hukukçular, Demokratik Alevi Dernekleri, Demokratik Bölgeler Partisi, Dicle Görme Engelliler Derneği, DİSK Devrimci Turizm İşçileri Sendikası Marmara Bölge Şubesi, DİSK Genel İş İstanbul Anadolu Yakası 2 No lu Şube, Diyarbakır Sspe Çocuk Hastalığı ve Hasta Yakınları Yardımlaşma Derneği, Eğitim Sen Tekirdağ Şubesi, Emek Partisi (EMEP), Emekçi Hareket Partisi (EHP), Emekliler Dayanışma Sendikası, Emekliler Dayanışma Sendikası Adana Temsilciliği, Engelsiz Bileşenler Federasyonu, Halkevleri, Halkların Demokratik Kongresi (HDK), Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi ( HEDEP), Halkların Köprüsü Derneği, Hubyar Sultan Alevi Kültür Derneği, İklim Adaleti Koalisyonu, İMECE Ev işçileri Sendikası, İstanbul Geri Dönüşüme Katkı Derneği (GEKATDER), Jineps Gazetesi, Kadın Savunma Ağı, Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu KESK, KESK/ SES Şişli Şubesi, KHK’lı Platformları Birliği, Kırkyama Kadın Dayanışması, Mor Dayanışma, Özgür Tiyatro, Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD), Politeknik  Mühendis, Mimar Şehir Plancıları Dayanışma Derneği, Politika Gazetesi, Siverek Görme Engelliler Derneği, Sosyal Politika, Cinsiyet Kimliği ve Cinsel Yönelim Çalışmaları Derneği (SPOD), Sosyalist Dayanışma Platformu (SODAP), Sosyalist Meclisler Federasyonu (SMF), Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP), Toplumsal Özgürlük Partisi (TÖP), Tüm Emeklilerin Sendikası Konak şubesi, Türk Tabipleri Birliği (TTB), Türkiye İşçi Partisi (TİP), Türkiye Yazarlar Sendikası (TYS), Üniversite Öğretim Üyeleri Derneği (ÜNİV-DER), Validebağ Savunması, Yeşil Sol Parti Girişimi

https://demokrasiicinbirlik.com/2023/11/07/57-kurum-202-yurttastan-filistin-icin-cagri/

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir