Cuma, Haziran 14, 2024
AÇIK GÖRÜŞGÜNDEMYAZARLAR

Öğretmen Hayatı Değiştirir

Münir KORKMAZ

Bu gün 5 Ekim Dünya Öğretmenler Günü. Öğretmenlerin öğrencilerinden ve okullarından ayrı kutlayacaklari 7.Ögretmenler Günü.Dile kolay tam yedi yıldır bizim yaşam kaynağımız olan öğrencilerimizden bizi zorla uzaklaştırdilar.
Belki bazı okuyucular nereden çıktı bu 5 Ekim diyeceklerdir.Çünkü genel olarak Öğretmenler günü olarak 24 Kasım bilinir.Evet tam da açıklanması gereken konulardan biri de bu.

1982’den beri özellikle devlet tarafından öne çıkarılan bir gün Öğretmenler Günü.Bu günün içerik olarak anlami tartışma konusu degil.Atatürk’ün başöğretmen olarak ilan edildiği güne denk geliyor.Böyle bakıldığında hiç bir sorun yok.Ancak işin gerçeği hiç de öyle değil.

12 Eylül cuntacıları darbeyi yaptıktan sonra ilk olarak öğretmenleri kurban seçtiler ve binlerce öğretmeni 1402 sayılı yasa ile görevlerinden uzaklaştırdılar ve sürgün ettiler.Bu ayıplarını örtmek için pişkince 24 Kasımı Öğretmenler Günü olarak ilan ettiler.Halbuki UNESCO tarafından ilan edilen 5 Ekim Öğretmenler Günü olmasına rağmen.Egitim Emekçileri işte tam da bu dayatma nedeni ile Öğretmenler Günü olarak 5 Ekimi kabul ediyorlar.
Bu 24 Kasımın anlamından tamamen bağımsız bir durum.

Malesef her darbe döneminde öğretmenler hep günah keçisi ilan edildiler ve öğretmenleri sindirmek için öğretmenlere zulüm yaptılar.Ayni şey 15 Temmuz sonrasında da değişmedi. 50 binin üzerinde eğitim emekçisi sorgusuz sualsiz işlerinden aşlarından edildiler.

50 bin eğitim emekçisi…Yüzbinlerce öğrenciyi aydınlatacak egitim emekçi.Koca bir gelecek siyasilerin kini yüzünden heba edildi, edilmeye devam ediyor…
Bir öğretmenden “terörist” çıkmaz, çıkmadı da.
İhraç edilen öğretmenler mesleklerini bir iş gibi görmedikleri için gittiği her ortamı güzelleştirmeye devam ettiler…Bununla ilgili çok örnek duyduk;
Pazarda, inşaatta, markette, tarlada ekmeğini çıkarmak için çalışan öğretmenlerimize “sizler farklısınız mürekkep yalamışa benziyorsunuz “diyen çok insan duyduk gördük…
Khk’lı öğretmenler girdiği her sektörün değerini arttırmıştır bu kesin…
Kimse ağaç kabuğu yemedi, her türlü geçimini sağladı, çocuklarının başını öne eğdirmedi, alnı ak başı dik direnerek ve onurlu bir sekikde yaşamaya devam etti..
Ama artık yeter diyoruz.
Öğretmenler siyasilerin çıkarları uğruna girilen savaşın bedelini 7 yıdır ödüyor, artık yeter…

Bugün her zaman mücadele geleniğinden gelen, haksızlık karşısında hiçbir zaman susmayan, sendikacılığın en güzel örneğini sergileyen Eğitim Sen, Dünya Öğretmenler Gününü biz Khk’lı öğretmenlere adadığını açıkladı. Onur duyduk, gurur duyduk, duygusallaştık..Bunun ne demek olduğunu en iyi benim gibi Eğitim Senliler anlar. 7 yıdır maddi manevi yanımızda oldular, elbette eksiklikleri olmuştur ama ateşten gömleği giyerek bizlere sahip çıktılar bu çok çok değerleridir..Onlara buradan tüm Khk’lı arkadaşlarım adına bu güzel jestleri için teşekkür ediyorum…

Ve son sözüm olarak;

KHK Rejiminde, dişiyle tırnağı ile kazıyarak kazandıkları hakları, geçmişleri, gelecekleri ve özgürlükleri bir gecede ellerinden alınan, öğretmenliği bir meslekten ziyade yaşam biçimi olarak kabul eden tüm öğretmen arkadaşlarımızın 5 Ekim Dünya Öğretmenler Günününü kutluyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir