Pazartesi, Aralık 11, 2023
İNSAN HAKLARISİNEMA

KHK’lı Platformları Birliği’nden Kamuoyuna Çağrı

“Kanun Hükmü” Adlı Belgeselin, Antalya Altın Portakal Film Festivali Yarışmacı Listesinden Çıkarılması Kararı Acilen Geri Alınmalıdır.

KHK’lıların hikâyesini anlatan Kanun Hükmü Belgesel Filminin Antalya Altın Portakal Film Festivali tarafından kaldırıldığını filmin yapımcısı Nejla Demirci dün sosyal medyadan duyurmuştu. Bunun üzerine Khk’lı Platformlar Birliği kamuoyuna sunulmak üzere bir açıklama yayınladı.

KHKlılar kendilerine yaşatılan hak ihlallerinin, hukuksuzlukların ve sosyal soykırımın yedinci yılını geride bırakıyor. Ancak gün geçmiyor ki yeni bir hak gaspı ve yargısız infazlar ile karşı karşıya kalınmasın.

KHK’lıların onur ve hak mücadelesini anlatan “Kanun Hükmü” adlı belgesel, 60′ ıncısı düzenlenen Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde belgesel film kategorisinde yarışma hakkı kazanmıştı.

Kanun Hükmü belgesel filmi,
yarışmaya çok kısa bir süre kala baskılara dayanamayan festival komitesince yarışma dışı bırakılmıştır. KHK’lı Platformları Birliği olarak bu durumu asla kabul etmiyoruz.

Uygulanan bu açık sansürü, “kanun hükmünde bir sansür” olarak değerlendirmekteyiz. KHK’lıların geliştirdikleri eylemselliklere karşı oluşturulan bu haksız uygulamaların tamamı, düşman hukukunun devam ettiğinin göstergesidir.

Yaşanan sansürün bir an önce ortadan kaldırılmasını, belgesel filmin tekrar yarışmaya kabul edilmesini acilen ve önemle talep ediyoruz.

KHK’lı Platformları Birliği

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir