Cumartesi, Haziran 15, 2024
EĞİTİM

İzmir’de ÇEDES Projesine Karşı Miting: Laik Eğitim Memleket Meselesi

Eğitim örgütleri, İzmir Gündoğdu Meydanı’nda “ÇEDES’e Hayır, Laik Eğitim, Laik Yaşam, Eşit Yurttaşlık” Mitingi düzenledi.

ÇEDES projesine karşı laik ve bilimsel eğitimi savunanlar İzmir’de bir araya geldi. Mitingde yapılan konuşmalarda laikliğin, laik eğitimin, laik yaşamın ve eşit yurttaşlığın memleket meselesi olduğu vurgulandı.

Eğitim Sen, veli dernekleri, Alevi örgütleri, demokratik kitle örgütleri ve siyasi partiler ‘Laik eğitim, laik yaşam, eşit yurttaşlık’ adıyla bir miting düzenledi. Laikliğe yönelik artan saldırılar karşısında düzenlenen miting ise bir mücadele çağrısı olarak gerçekleşti.

Mitingde Millî Eğitim Bakanlığı (MEB), Diyanet İşleri Başkanlığı ve Gençlik ve Spor Bakanlığı arasında imzalanan Çevreme Duyarlıyım, Değerlerime Sahip Çıkıyorum (ÇEDES) projesi başta olmak üzere, karma eğitimin kaldırılması ve eğitimin dinselleştirilmesi de protesto edildi.

 Miting tertip komitesi adına konuşan Eğitim Sen İzmir 5 No’lu Şube Başkanı Özcan Çetin, “Laiklik ortadan kaldırılsa; İlk kaybedecek çocuklardır,gençlerdir,kadınlardır,emekçilerdir. Tam da bu yüzden laiklik mücadelesi emekçi sınıfın mücadelesidir. Bu rejim bir gecede değişmedi. Adım adım ilerlendi. Seçim sonrası yukarıdan aşağıya daha çok hızlanan siyasal İslam rejimi inşasının en açık göstergelerinden birisi ÇEDES. Cumhuriyet tarihi boyunca laiklik,aydınlanma mücadelesinin temsilcisi öğretmenle,öğretmenlik mesleğini hedef alarak Cumhuriyetle hesaplaşmak dertleri. Eşit,özgür bir Cumhuriyet mücadelesinden de ‘laiklik eşitliktir,laiklik özgürlüktür,laiklik adalettir’ diyerek okul okul,sokak sokak mücadele etmekten de vazgeçmeyeceğiz. İktidarın değil,halkın öğretmenleriyiz” diye konuştu.

Eğitim Sen Genel Başkanı Nejla Kurul, “Tarafsız olması gereken, kamu hizmetini eşit bir şekilde vermesi gereken devlet, hayatın en az yarısını yok sayarak, ayrımcı politikalarla bizleri parça parça etmeye çalışıyor. Zorunlu din dersinin yanı sıra seçmeli zorunlu din dersi getirildi. Biz buna hayır dediğimiz için meydandayız. İzmir’de 842 okula din görevlilerinin okula girişini oluşturacak ÇEDES projesinin arkasında ellerini ovuşturarak bekleyen tarikat ve cemaatlerin olduğunu biliyoruz. Bu yıl kaç yüz bin çocuğu proje kapsamında okul dışına götürecekler bilmiyoruz. Bir sonraki sene bu sayı belki milyonları bulacak. Paralel bir eğitim sistemi kurulmaya çalışılıyor. Biz Cumhuriyet kazanımlarını geriletmemek tam tersi bu kazanımları ileri götürmek için bu meydandayız. Eşit yurttaşlık için buradayız ve eşit yurttaşlık talep ediyoruz” diye konuştu. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir