Cuma, Haziran 14, 2024
SİYASET

YSP/ HDP Konferansı: Mücadeledeki Yeni Dinamikler

HDP/YSP konferansı önümüzdeki dönemin yol haritasını belirlemek açısından çok önemliydi. Her kademe ciddi bir özeleştiri yapıldı; parti için gelecekte güçlü bir siyasi yol haritası oluşturmanın çerçevesi belirlenirken, çok sayıda karar alındı.

’Herkes, uzun süre her şeyin karşısında sessiz kalıyor, sanki geçip giden anılarla, onların arasında yaşıyorlar. Hepsinin yüreğinden, sanki göğüs kafesini yırtarcasına ara sıra iç parçalayıcı bir ses yükseliyor: Amannnn!’’

Hafta sonunu da kapsayan ve 4 gün süren HDP/ YSP Konferansı’na davet edildim. İki günlük kadın konferansının ardından karma bir konferans planlanmış. Daha önce yapılan halk toplantıları ve atölyelerde elde edilen sonuçların, delegelerin görüşleriyle detaylı bir şekilde tartışılması hedeflenmiş. Nihayetinde buradan çıkan sonuçlarla, önümüzdeki dönemin yol haritasını belirlemek niyetiyle yola çıkılmış.

DOĞAL DELEGE
Konferans alanına ulaştığımda, “Doğal Delege” unvanımı yaka kartımı alınca fark ettim. (Kendi namıma siyasetteki en büyük başarımın partimde ‘’DOĞAL DELEGE’’ olarak görülmem olduğunu biraz da övünerek yazıyorum.) 2018’den beri kongreler dışında Genel Merkez’e veya Meclis’e gitmeme rağmen Merkez’de çalışan arkadaşlar tarafından samimi bir şekilde hatırlanmam ve karşılanmam beni çok mutlu etti. Bu özel durumu yazmasam, sanki eksik bir yazı olurdu.

KONFERANSTA SÖZ ALANLAR
Bu konferansta belki de en mutlu edici durum, yönetici delegelerin özeleştiri kültürüyle hareket etmesiydi. Söz alan delegeler, başarısızlıkla anılan son seçim başta olmak üzere eksiklik yaşanan her konuda, kendilerini de eleştirerek konuştu. Ayrıca kolaya kaçmadılar, partiye yönelik hak kayıplarını bahane olarak kullanmadılar. Bence HDP/YSP’yi diğer siyasi örgütlerden ayıran en belirgin özellik budur.

Parti yetkilileri istese bir açıklama yapıp, eş başkanları suçlu gösterebilir, “Baskı koşulları bizi bu hale getirdi” diyerek seçim başarısızlığına bir kılıf bulabilirlerdi. Fakat bir ilçe yöneticisinin, “Biz halklarımıza ne yazık ki yeterince ulaşamadık” sözü, her şeyin özeti gibiydi.

ÖRGÜTLEMENİN ÖZELEŞTİRİSİ
Seçimlerdeki başarısızlıklarda hesap örgüte çıkarılır. HDP/YSP’deki örgütlenmeden sorumlu yetkililerden biri olan Eş Genel Başkan Yardımcısı Tayip Temel, eleştiri alanların başında yer aldı. Ancak özellikle dikkate alınması gereken bir nokta var: Sayın Temel’e seçim sonrası özellikle sosyal medyada algı yaratmak için büyük bir saldırı kampanyası yapılmıştı. Biraz siyasetle uğraşan kişiler bu tür kampanyaları hemen fark eder. Medyada haklı eleştiriler tabii ki olabilir fakat öyle şeyler okudum ki bunlar kişisel algı üzerinden esasen partiye zarar vermeyi amaçlıyordu. Yani birilerinin algı operasyonu yaptığı çok netti.

https://artigercek.com/makale/ysp-hdp-konferansi-mucadeledeki-yeni-dinamikler-265257

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir