Pazar, Eylül 24, 2023
İNSAN HAKLARI

En az 271 Mahpusun İnfaz Süresi Uzatıldı: ‘İdare ve Gözlem Kurulları Keyfi Davranıyor’

2012 yılında kurulan İdare ve Gözlem Kurulları eliyle mahpusların infaz süreleri uzatıldı. Hak savunucusu Avukat Ercan Yılmaz, “İdare ve Gözlem Kurulu kendini mahkeme yerine koyarak mahpusların yeniden cezalandırılmasında aracılık etmekte” diyor.

Esra ÇİFTÇİ

İdare ve Gözlem Kurulları, mahpusların hapishanede yaptığı her hareketi değerlendirmeye tabi tutarken soyut ve keyfi bahanelerle tahliyelerini de engelliyor. Mahpusların pişman olup olmadığı, kullandıkları elektrik ve su faturaları, kütüphaneden aldıkları kitap sayısı, aile görüşmesi yapıp yapmadıkları gibi birçok husus değerlendirme konusu. İnsan Hakları Derneği verilerine göre en az 271 mahpusun infaz süresi soyut gerekçelerle uzatıldı.

271 MAHPUSUN İNFAZ SÜRESİ SOYUT GEREKÇELERLE UZATILMIŞTIR
Avukat Ercan Yılmaz, “İdari ve Gözlem Kurullarının yapısına bakıldığında bu kurulun üyelerinin tamamının devlet memurlarından oluştuğu, kurula o yer başsavcısı veya yetkilendirdiği savcının başkanlık ettiği, kurulun bu haliyle ve Türkiye’nin mevcut içinde bulunduğu konjonktürel durum da düşünüldüğünde kararların siyasi iktidarın baskısı altında verildiği şüphesizdir” diyor ve şöyle devam ediyor:
“Söz konusu İdari Gözlem Kurullarının kuruluşunun tartışıldığı dönemlerde sivil toplum örgütleri ve hak savunucuları tarafından bu kurulların yapısı itibariyle çok sayıda yeni ihlale neden olabileceği, bu tarz bir kurul oluşturulacaksa bile üyelerinin tarafsız kişilerden oluşması gerektiği konusunda itirazlarda bulunulmasına rağmen siyasi iktidar bu itirazları dikkate almayarak idari ve gözlem kurullarını hayata geçirmiştir. Bu kurulların faaliyete başlamasından kısa bir süre sonra kurulun yapısına karşı yapılan eleştirilerin haklılığı ortaya çıkmış ve İnsan Hakları Derneği’nin tespit edebildiği kadarıyla en az 271 mahpusun infaz süresi soyut gerekçelerle uzatılmıştır.”

https://artigercek.com/guncel/en-az-271-mahpusun-infaz-suresi-uzatildi-idare-ve-gozlem-kurullari-keyfi-262817h

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir