Pazar, Eylül 24, 2023
İNSAN HAKLARI

Göç Ve Mültecilik Meselesi: Göçmenler Ya Da Sefaletin İntikamı (1)

Faik Bulut

Farklı nedenlerle dünyanın dört bir yanından Avrupa ve ABD gibi gelişmiş ülkelere dalgalar halinde akın eden göçmenler, toplumsal ve demografik dengeleri altüst etmekle kalmıyor, aynı zamanda bölgesel ve küresel jeopolitik oyunlar ile kapışmaların hem aracı hem de aktörleri haline gelebiliyor.

Göç dalgalarını önlemek üzere alınan “tedbirler” ise insani olmaktan ziyade krizleri derinleştiriyor ve giderek ölümcül hâl alabiliyor.
 Biçare göçmenler, geçmiş yüzyıllarda kendi ülkelerini sömüren; toplumlarını açlığa, yoksulluğa ve savaş mağduru olmaya mahkûm eden sömürgeci devletlere “Siz ve yerel işbirlikçileriniz beni bu duruma sizler getirdiniz, öyleyse derdimi ve belamı çekmek zorundasınız!” diyerek adeta adı konulmamış toplumsal ve ekonomik bir misillemede bulunuyorlar. Buna sefaletin intikamı da diyebilirsiniz.

Konunun daha iyi anlaşılması açısından, Birleşmiş Milletler’in ve her bir ülkenin kendince yaptığı göç/göçmenlik tanımına dair bilgi verelim: 
Göçmen teriminin uluslararası hukukta kabul edilmiş evrensel ve ortak bir tanımı bulunmuyor.
Ancak “kapsayıcı” ve “artıkçı” olmak üzere iki temel yaklaşıma göre göçmen tanımı yapılıyor.
Kapsayıcı yaklaşıma göre göçmen: Yasal statü veya göç etme nedeninden bağımsız olarak (gönüllü veya zorunlu) yaşadığı yeri değiştiren kişidir.

https://www.indyturk.com/node/654491

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir