Cumartesi, Eylül 23, 2023
GÜNDEMYAZARLAR

Eyvah Okullar Açılıyor!

Özel okulların zeka yada performans sınavları ile ilgili öğrenci alımlarının kaldırılması konusundaki düşüncelerim.

Bakanlığın kararı olumlu. İster özel ister kamu okulu olsun her okulda ve sınıfta her seviyeden çocuk olmalı. O zaman şu soruyu da bakanlığa sormak gerekir devlet okullarına neden LGS ile öğrenci alıyorsunuz? Neden nitelikli ve niteliksiz, proje okulları vardır. Türkiye de bu yıl LGS ye 1.250 bin öğrenci girdi. Bu öğrencilerden sadece 200 bini fen, Anadolu, sosyal bilimler, proje okullarına yerleşti geri kalanlar mahalledeki okulllara kayıt edildi. Burada da bir sınıfla oldu. Burada da devlet sınav yaparak öğrenci seçti. Kendisinin yaptığı doğru ise bu özel okullar için neden doğru değil, lgs doğru değilse neden bakanlık bunu uyguluyor?

Çocuklar ve okula başlama zamanı;

Eğitimde sorunlar bitmez ancak okula başlama yaşı erken olursa özellikle ince kas gelişimi yeterince gelişmemiş ise,  okuma-yazma aynı anda öğretildiği için çocuklar yazmaktan bitkin düşüyorlar okuldan soğuyorlar. Bu nedenle okula başlamadan önce mutlaka okul olgunluk ölçekleri uygulanmalı çocuğun sayı, kelime, örüntü, ses algısı ve ince kas gelişimine bakılmalı ona göre okula başlatılmalıdır. Aksi durumda zihinsel yeterlilik okula başlamak için yeterli değildir. İnce kas gelişimi tamam ise çocuklar çok daha başarılı ve kendilerine güvenleri gelişerek devam ediyorlar.

Okula geç başlamak her zaman çocuk için avantaj oluşturur. Hem beyin olarak hem beden olarak emsallerine göre önde olacaktır.

Okula erken başlamak çocuğu zorluyor, oyun çağında bir çocuğun daha ilkokulda zorlanması çocuğun okula, eğitime bakışını olumsuz etkilemektedir.

Çocuklar okula alıştırmak için önerilerim;

Güvenli bağlanma (0-7 yaş arasında) varsa çocuk ve ebeveyn arasında ayrılık normal karşılanır çocuklarda. Çocuk bilir ki akşam eve gidecek. Okul güvenli bir yer. Bazı çocuklar güvensiz, kaygılı bağlanma yapmış ise o zaman çocuk anne-babaya bağımlı hale gelir bu durum okula gitmeyi zorlaştırır. Bunu aşmak için pedagog ve psikolog desteği almak gerekir. Güvenli bağlanmayı sağlayan çocuklar Okula başlamadan bir hafta önce çocuk öğretmeni tanışır, Okul gezdirilirse daha ilk günden okula alışırlar.

Okul sendromu nedir? Anne baba okul sendromu olan çocuğu nasıl anlar?

Okul sendromu çocuğun okula gitmek istememesidir. Bunun bir çok nedeni olabilir. Güvensiz bağlanma, anne babayı kaybetme, anne babaya bağımlı olma, kendini güvende hissetmeme vb. bunlar çocuk için ciddi sorunlardır. İlk defa evden ayrı kalacak, tanımadıkları çocuklar ile görüşecek, bu durumlar kaygıyı artırır. Okulun ilk günü çocuğu okula bırakmalı ve çıkış saatinde zamanında çocuk alınmalıdır. Çocukla birlikte sınıfa girmek asla doğru değildir. Okulda beklemek doğru değildir. Bu davranışlar okula alışmayı geciktirecektir. Okuldaki psikolog yada psikolojik danışmanlardan yardım istenmelidir. Bu çözüm olmaz ise bir uzmandan destek alınması önerilir.

Çocuğu birinci sınıfa gidecek ailelere önerilerim;

Okul olgunluk testini mutlaka yaptırın bilime göre çocuğun okula gidip gitmeyeceğine uzman desteği ile karar verin.  Okula başlamadan bir pedagog gözleminden geçsin çocuk. Varsa olumsuz durumlar çözümler bulunsun.

Çocuğu okula bırakın ordan ayrılın okul çıkışı tam zamanında çocuğu alın sakın gecikmeyin çocuk kaygılanır.

Çocuğun ödevlerini siz yapmayın. Hatta ilkokulda ödev verilmesi bakanlıkça istenilmez. Öğretmen çok ödev veriyorsa bunu engelleyin.

Çocuk ödev yaparken başında durmayın.

İlkokul okuma yazma ve dört işlemin öğrenildiği bir dönemdir. Okuma ve yazma ilk iki yılda, dört işlem ise son iki yılda gerçekleşir. Özellikle birinci sınıfta aralık da okumayı öğrendiklerini görüyoruz bu çok erken yılın sonuna doğru yavaş yavaş öğrenmeli çocuklar. Her çocuğun öğrenmesi kendine has olduğu için asla başka çocuklar ile kıyaslama yapmayın zekası ile ilgili olumsuz değerlendirmelerde bulunmayın.

Çocuğa okuma ve yazma ve ödevleri yapması ile ilgili ödüllendirmeler yapmayın. Okul sorumluluğu çocuğundur.

Çocuğun hayalleri üzerine konuşun. Bu hayallerine kavuşmanın yollarından birinin de eğitim olduğu mesajını verin.

Ali DOLGUNYÜREK

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir