Cumartesi, Eylül 23, 2023
İNSAN HAKLARI

Vize Serbestisinde Terör Yasası Engeli | AB’nin Beklentisi En Ufak Sorunun “Terör Suçu” Olarak Görülmemesi

Türkiye’deki terör tanımının ve tanımın ortaya çıkardığı sorunu anlatmak için kendi araştırmasındaki verilere dikkat çeken Gülay, terör suçlularının tüm tutuklulara oranının ABD’de binde 32, Birleşik Krallık’ta binde 24, Avrupa Birliği’nde ise 475 bin hükümlü içinde sadece bin kişinin terör hükümlüsü olduğunu anlattı. Terör düzenlemelerini en katı uygulayan Çin’in Sincan bölgesinde bile bu oranın yüzde dört olduğuna dikkat çeken Gülay, şunları söyledi:

Adalet Bakanlığı, resmi terör hükümlüsü verilerini yayınlamıyor. Türkiye İstatistik Kurumu’nda (TÜİK) cezaevi popülasyonunun istatistikleri yer alıyor. Burada tutuklu ve hükümlü sayıları var ancak TÜİK ilginç bir şekilde kaç terör hükümlüsü, kaç terör tutuklusu olduğunu yayınlamıyor. Terör suçları dışında hemen hemen önemli suç kategorilerinin rakamlarını yayınlandığını görüyoruz fakat terörizmi görmüyoruz.”

Diğer suçlar kategorisinin oranı yüzde 16,9”

“TÜİK toplam rakamları saklayamayacağı için diğer suçlar diye bir başlık var. Bu kategoride ciddi miktarda suç olduğunu görüyoruz. Türkiye’de terör olduğu iddia edilen illere bakıldığında diğer suçlar kategorisinde artış görüyoruz. İç Anadolu’da ve bazı Karadeniz illerinde diğer suçlar kategorisinde ise ciddi düşüş görüyoruz. Diğer suçlar kategorisindeki suçların büyük bölümünün terör suçu olduğuna yönelik bir bulgu öne sürebiliriz. Diğer suçlar kategorisinin Türkiye’deki cezaevlerinin popülasyonunda oranı yüzde 16,9. Bulduğumuz ham rakam dünyanın en katı terörizm mevzuatı uygulayan ülkenin (Çin) oransal olarak dört katı. Bu korkunç bir rakam. Avrupa Birliği ortalamasının ise 53 katı terör hükümlüsü ve tutuklusu var demek. Bu çok ciddi, bunun başka bir örneği yok.”

Hükümet ve parlamento tarafından makbul görülüyor”

Gülay, kanundaki terör tanımının bu kadar geniş olması ve geniş uygulamasının sebebinin sadece “siyasi irade” olduğuna dikkat çekerek “Bunun böyle olmasının sebebi hükümet, hatta parlamentonun bütün unsurları tarafından bunun makbul görülmesidir” dedi

….yasa değişse bile uygulamanın değişmesi çok zor çünkü biz bunu pek çok örnekte görüyoruz. Anayasa Mahkemesi diye bir mahkememiz var ve Anayasa Mahkemesi kararlarına uymayan ilk derece mahkemeleri var bu ülkede. Dolayısıyla yasayı değiştirdiniz, AYM’de onu söylüyor ama ‘Ben devletimin yanındayım’ diye o kararı uygulamıyorlar.”

https://medyascope.tv/2023/06/08/vize-serbestisinde-teror-yasasi-engeli-abnin-beklentisi-en-ufak-sorunun-teror-sucu-olarak-gorulmemesi/?s=09

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir