Cumartesi, Haziran 15, 2024
MEDYADA BUGÜN

Ayşe’nin Bedenini Tren Raylarına İten Biziz

Ayşe’nin hepimize hitaben kaleme aldığı mektup, sizi bir anlık dahi vicdanınızla düşünmeye sevk etmeyecek mi? Bu hukuksuzluk, sessiz yığınlara torpil geçer mi? İnsanını yaşat(a)madığınız devlet yaşar mı?

18 yaşındaki Ayşe… Bu vatanın evladı bir genç “hepinize hakkım haram olsun” diyerek bitirdiği mektupla tren raylarına bıraktı bedenini. İzmir Buca Kırıklar cezaevinde tutuklu bulunan KHK’lı astsubay babasını ziyaret edip döndükten sonra, annesi ve kardeşinin evde olmadığı bir sırada, masasının üzerine hepimizin yüzüne tokat gibi çarpan, vicdanı olanlara kor olacak mektubunu bırakıp, Nergis istasyonuna gidip hayata veda etti. Mektubu yazıp, o istasyona gittiği zaman dilimi içinde dahi niyetinden vazgeçmemiş. Bu süreç ne kadarlık bir zaman dilimini aldı bilmiyorum. Ancak ani bir karar olmadığını gösteriyor. Belli ki, yaşadığı travma onda dönüşü olmayan bir kabule ulaşmış.

Vefat eden Ayşe’nin annesi, görüş sırasında Ayşe’nin babasının “Genel af çıkar, herkesi çıkarırlar ama bizi çıkartmazlar” sözünden etkilenmiş olabileceğini belirtmiş. Sadece bu söz değil elbet, bu sözün altının dolu olduğuna dair gözlemi etkili olmuş olabilir. Zira, infaz düzenlemesi adı verilen ancak gerçekte apaçık bir af düzenlemesi olan son yasa ile tüm adli suçlara uygulanan infaz indiriminden sadece siyasi suçlular kapsam dışı bırakıldı.
Ülkenin gençlerinde hâkim olan karamsarlık ve umutsuzluğun üzerine babasızlık, ekonomik zorluklar ve toplumsal tecrit de eklendiğinde Ayşe bu hayata devam etmek için bir neden bulamamış. Yaşamın güzelliğini ona hissettiren, onu sarıp sarmalayan bir toplum görememiş karşısında. Zira KHK’lıların yedi yıldır uğradıkları zulme duyarsız kalan sadece iktidar sadece siyasiler ve yargı değil. Nitekim mektubunda yargıya, siyasete değil bu zulme açıktan veya sessizliği ile onay veren topluma yani size, bize, bana hitap etmiş. Hakkını haram ettiği bizleriz, hepimiziz. Onu ölüme götüren bizleriz. Umudu da bizlermişiz aslında. Bize karşı yaşadığı hayal kırıklığı en büyük etken olmuş.

https://www.politikyol.com/aysenin-bedenini-tren-raylarina-iten-biziz/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir