Pazar, Eylül 24, 2023
HUKUK

İbrahim Kaboğlu: Seçim Sürecinde Hukuki Araçları Kullanamadık

Anayasa profesörü ve CHP eski Milletvekili İbrahim Kaboğlu, AYM kararlarını değerlendirdi, 27’nci yasama dönemindeki adımları anlattı. Kaboğlu’na göre seçim sürecinde hukuki araçlar kullanılamadı.

Hukuka dair güvenin seçmenlerin büyük kesiminde zedelendiği değerlendirmeleri seçim döneminde sıkça yapıldı. Yeni anayasa tartışmalarının dile getirildiği süreçte Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) yapısı ve kararları da gündemde hep üst sıralarda yer aldı.

Anayasa Mahkemesi’nin siyasallaştığını ifade eden ve son dönemde verilen “kabul” kararlarını değerlendiren Kaboğlu’na göre “demokratik muhalefet” olarak nitelediği siyasi partiler seçim sürecinde hukuki araçları kullanamadı. Partisinin, seçim barajının yüzde 7’ye düşürülmesi, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 3’üncü kez adaylığı gibi konuları AYM’ye taşımayı tercih etmediğini ifade eden Kaboğlu, “Bizimkiler, hukuksuzluğu topluma yansıtmak yerine eleştirdikleri iktidar yoluna kendilerini kaydırdılar” dedi. 

AYM’NİN HER İPTAL KARARI BİZİ TESELLİ EDİYOR’

AYM’nin yapısından CHP’nin yapmadığı itirazlara, yeni anayasa tartışmalarından TİP Milletvekili Can Atalay’ın tutukluluğuna kadar birçok başlıkta İbrahim Kaboğlu’nun sorularımıza yanıtları şu şekilde sıralandı:
Anayasa Mahkemesi’nin son dönemde iptal kararları dikkat çekici. CHP’nin AYM’ye taşıdığı birçok itiraza siz de katkı sundunuz. Bu iptal kararları bize ne anlatıyor?
İçinde bulunduğumuz ortam ve koşullar çerçevesinde AYM’nin vermiş olduğu her iptal kararı bizi teselli ediyor. Hukuk adına, anayasa adına teselli ediyor. 24 Haziran 2018’den başlayan ve 14 Mayıs 2023’te sonlanan 27’nci yasama döneminde vermiş olduğumuz hukuk mücadelesi adına sevindirici.

‘ANAYASA MAHKEMESİ’NE SİYASETİN MÜDAHALESİ VAR’

AYM’nin 60’ıncı yılını 27’nci yasama döneminde geride bıraktık. Son 10 yılda ve özellikle son 5 yılda Anayasa Mahkemesi’ne siyasetin müdahalesi var. Şu anda görev yapan üyelerin bütünü Türkiye’de egemen olan siyasal çoğunluğun doğrudan atadığı, belirlediği ya da seçilmesinde belirleyici olduğu üyeler. Son örnekleri kamuoyu da biliyor. Örneğin İrfan Fidan Yargıtay’da görev yapmadan İstanbul Başsavcılığı’ndan AYM’ye giren üye. Elden geldikçe siyasallaştırılan bir mahkeme. Anayasa Mahkemesi üyelerinin tümüne yakını AKP iktidarları tarafından belirlendi ama çelişkili olan tarafı şu; AKP’nin kayıtsız koşulsuz ortağı Bahçeli en ağır eleştirileri Anayasa Mahkemesi’ne yönelten siyasal parti başkanı oldu. Anayasa Mahkemesi tarihinde bu kadar ağır eleştiri hiç yapılmamıştı.

https://www.gazeteduvar.com.tr/ibrahim-kaboglu-secim-surecinde-hukuki-araclari-kullanamadik-haber-1630090

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir