Pazartesi, Nisan 15, 2024
GÜNDEMMEDYADA BUGÜN

Dağhan Irak: Altı Bacağı Kırık Masa ve “Ehven-i Şer”in Çöküşü

İbretle izliyoruz yaşananları. Yaşadığımız kolektif travma, yalnızca seçime kadar biriktirdiğimiz umutların çöküşünden değil, umutları bağladığımız dalların bildiğimizden bile çürük olduğu gerçeğiyle yüzleşme zorunluluğundan.

Ben geride kalan seçimler konusunda yanılan kimseye kızamıyorum açıkçası. Hepimizin ince ayarı, hayata tutunmak için umut etme zorunluluğunun getirdiği iyimserlikle kaçtı. “Ben demiştim”cileri hiç hesaba katmıyorum, çürük dalın üstünde zıplayıp, sonra lafı “bak aha kırıldı”ya getirmekte herhangi bir iyi niyet yok zira. Ama seçimden önce hepimizi saran “kesin kazandık” havasının, başka türlü nefes alamamakla da ilgisi var. Gerçi, özellikle CHP cenahının bu havayı psikolojik üstünlük için kasten körüklediği gerçeğini de gözden kaçıramayız.

Şimdi toz duman dağılmaya başladığında, daha evvel görmezden geldiğimiz bazı gerçeklerle yüzleşmeye başlıyoruz. Bunların en başlıcası, Altılı Masa denen garabetin hem yapısal, hem de malzeme olarak çürüklüğü. Yüzde yirmi beş oyu olan ana muhalefet partisinin, tahmini oy oranı şişirilmiş anketlere dayanan beş küçük partiyi kendi dengi sayması, aritmetik dahil pek çok hesaplama yöntemine ters. Dahası cumhurbaşkanlığı seçimiyle, milletvekili seçimini birbirine sokup, bu partilere koalisyon protokolünde orantısız güçler vermek anlamsız. Kılıçdaroğlu’nun en büyük hatası, seçimden aylar önce meydana geldi dolayısıyla. Başında kendisinin oturduğu uzun bir masa yerine, yuvarlak masa kurduğunuzda kendinizi her türlü şantaja açık hâle getiriyorsunuz.

Ama bu parmak hesaplarından ve siyasi ayak oyunlarından daha fena olanı, Altılı Masa’dan herhangi bir siyasi projenin çıkmasının imkansızlığı. Gençlik örgütleri sabah akşam AKP’li derneklerle anti-LGBTI+ eylemi yapan Saadet’ten, elden düşme AKPli Gelecek ve DEVA’dan, kendi iktidar planlarında AKP’yle pazarlık etmeye her daim açık olan Susurluk artığı İYİP’ten, sosyal demokratı geçtim, demokrat bir proje çıkması bile imkansız. Nitekim, köprü geçildi, milletvekilleri bol kepçe dağıtıldı, herkes yoluna bakıyor.

Dağhan IRAK’ın Yazısı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir