Pazar, Eylül 24, 2023
GÜNDEMMEDYADA BUGÜN

Murat Sevinç: Millet İttifakı İyi De, Ah O Adam Yok Mu O Adam!

Seçimden hemen sonra ‘Muhalefet nasıl bu kadar sessiz kalabiliyor, olacak iş mi?’ sorusu yöneltiliyordu. Çok haklı bir soruydu. Muhalif siyasetçiler, özellikle Kılıçdaroğlu konuştukça, ‘Konuşmasa(lar) çok daha iyi olacak sanki’ diye düşünmeye başladım.

Özeleştiri makbul ve doğru düzgün yapılabilen bir iş değil bizim buralarda, bu yüzden pek rağbet görmüyor. Murathan Mungan demişti, “Türkiye’de haklı olmak değil, haklı çıkmak için” çabalıyor ahali.

Dolayısıyla seçim eleştirisi ve özeleştirisi de hakkıyla yapılamıyor, yapılmayacak da. “Bazı hatalarımız oldu” ifadesi bir özeleştiri değil, günü ve paçayı kurtarıp öfkeli seçmeni yatıştırmak için sarf edilen boş laf. Hangi hataları yaptınız, neden yaptınız, ne olsaydı yapmayabilirdiniz, tutumunuz bir hatanın mı yoksa dünya görüşünüzün sonucu muydu… Ya da ‘Adaylığına engel olamadığım için özür diliyorum’ gibi, ‘En kötü özelliğim çok iyi kalpli olmam‘ nevi denemeler.

Cumhuriyet’in en önemli seçimi olduğu iddiasıyla girildi mayıs ayına, öyleydi de. Ve muhalefet kazanamadı. Sağdan da baksan soldan da baksan sonuç değişmiyor, bu kadar basit. Öylesine büyük bir umut yaratıldı, öylesine keskin sözler sarf edildi ki yıkım da o ölçüde büyük oldu.

Evet, Kılıçdaroğlu yenilgiyi yönetemedi, yönetemiyor. Belli ki yönetemedikçe ve bazı sırlar (!) açığa çıktıkça daha da öfkelenip en olmadık sözleri sarf ediyor. Son TV konuşmasındaki açıklamaları için ‘skandal’ tanımı az kalır. Seçmenin aklı fikriyle alay edenler kervanına katıldı o da.

Özellikle ikisi:

Neymiş, bugün ortaya sandığı koysa kaybedermiş iktidar. Vallahi pes. Neden? Neden durup dururken seçim yapsınlar ve ayrıca kaybedeceğini nereden çıkarıyorsunuz? Sokak söyleşilerinin, “Elim kırılsaydı” diyenlerin etkisi mi bu? “Pişmanım” diyenler üç ay önce Norveç’te yaşıyorlardı da şimdi mi fark ettiler ülkenin halini, onlar muhabirle dalgasını geçiyor, bugün seçim olsa elbette yine Erdoğan’a oy verecekler, aksini düşündürten nedir!

İkincisi, Ümit Özdağ ile yapılan protokol(ler). Hadi ‘açık olan’ı anladık, iki tur arasında telaşla yapıldı. Toprağımız mutabakat çöplüğüdür, en meşhuru Sened-i İttifak olmak üzere! Bu yüzden çok da ciddiye almamak gerektiğini düşünmüştüm. Ayrıca, şu anda ısrarla görmezden gelinse de ilk turun ardından Akşener, ikinci tur için Kılıçdaroğlu’na, Oğan ve Özdağ’la görüşme ve mutabakat konusunda ‘açık çek’ verdiklerini belirtti. Buna mukabil, Kılıçdaroğlu’nun iki gün önce, sunucunun sorusu üzerine kabul etmek durumunda kaldığı ‘gizli’ protokol, kabul edilebilir değil. ‘Süleyman Soylu kalmadı Özdağ verelim’ protokolü. Özdağ gibi birinin sır tutacağını düşünmesi ise apayrı bir sorun!

Baktılar ki kamuoyu -haklı olarak- öfkelendi, fırsat bu fırsat, hepsi dağlar kızı Heidi kesildi başımıza, bravo.

Bir yanda, mağlubiyeti kabullenemeyen ve her Allah’ın günü daha da olmadık ifadeler sarf edip kendisine yönelik hürmeti tüketen -ki içtenlikle üzüldüğümü söylemeliyim- bir ana muhalefet partisi lideri; diğer yanda, Kılıçdaroğlu’nun vahim tutumunu fırsat bilip yenilgideki sorumluluğu olduğu gibi CHP ve Kılıçdaroğlu’nun omzuna yükleme iştahıyla zırva açıklamalar yapmaktan kaçınmayan parlamento esnafı.

Canımız burnumuzda…

Murat SEVİNÇ’in Yazısı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir