Salı, Mayıs 21, 2024
DÜNYAGÜNDEMİNSAN HAKLARI

Avrupa Birliği, Kölelik Geçmişinden Dolayı ‘Tazminat Ödeme Fikrini’ Değerlendirdi

Avrupa Birliği’nin onayladığı bildiride kölelik ve transatlantik köle ticareti için “dehşet verici trajediler” denildi; bunun “insanlığa karşı işlenmiş bir suç” olduğu ifade edildi.

Avrupa Birliği’nin onayladığı bildiride kölelik ve transatlantik köle ticareti için “dehşet verici trajediler” denildi; bunun “insanlığa karşı işlenmiş bir suç” olduğu ifade edildi.

Avrupa Birliği (AB), Avrupa’nın köle ticareti geçmişinden dolayı “tazminat ödemesi” gerektiği yönündeki çağrıyı değerlendirdi.
Brüksel’de bir araya gelen AB ile Latin Amerika ve Karayip Devletleri Topluluğu (CELAC) liderleri zirvede, kölelik konusunu da tartıştı.

AB ve CELAC, “transatlantik köle ticareti sonucunda milyonlarca erkek, kadın ve çocuğun çektiği tarifsiz acıları” kabul eden ve “derin” üzüntü duyan bir paragraf üzerinde anlaştı.
Her iki tarafın liderleri tarafından kabul edilen bildiride, köleliğin ve transatlantik köle ticaretinin “dehşet verici trajediler” olduğu ve bunun “insanlığa karşı işlenmiş bir suç” anlamına geldiği ifade edildi.
Ancak diplomatlar, bazı ülkelerin tazminatlarla ilgili önerilere temkinli yaklaştığını kaydetti.

IRKSAL MAĞDURİYETLER DEVM EDİYOR’
CELAC, zirvede Karayipler Topluluğu (CARICOM) tarafından hazırlanan ve “Avrupa ülkelerini kölelik için resmen özür dilemeye çağıran” 10 maddelik bir plana atıfta bulundu.
Planda insanların istedikleri takdirde Afrika ülkelerine yerleşmelerine olanak tanıyacak bir geri dönüş programı ve Avrupa ülkelerinden “halk sağlığı ve ekonomik krizlerin üstesinden gelmek için” destek talep ediliyor. Program kapsamında borç iptali çağrısı da yapılıyor.

http://gazetedavul.com/gundem/avrupa-…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir