Pazar, Mart 3, 2024
GÜNDEMYAZARLAR

İbrahim Kalın Sorun Yaşamazken Dr. Günal Kurşun Neden Yargılandı?

Yeşil herkese yeşildir, kırmızı da herkese kırmızıdır. Kırmızı ışıkta geçen herkes eşit şekilde cezalandırılır. Yeşil ışıkta geçenlere ise elbette yaptırım olmaz, olması düşünülemez. Akademisyen Günal Kurşun’un üniversiteden ihracına Today’s Zaman’da yazması delil gösterilmişti. Kurşun’la aynı sayfalarda yazan İbrahim Kalın ise şu an MİT Başkanı. Onun koltuğu devraldığı Hakan Fidan’ın 2009 Türkçe Olimpiyatları’ndaki bir görüntüsü ortaya çıktı. 2007’de de olimpiyatların tertip heyetinde yer almış. 2012 yılında devletin hatıra parası bastığı Türkçe Olimpiyatları’na 2013 yılında bağış yaptığı içinse bir işadamı ceza aldı. Türkçe Olimpiyatlarına katılan, bir şekilde görüntü veren herhangi bir kamu görevlisinin asgari olarak ihraç edildiğini söylemeye bile gerek yok. Peki sıradan vatandaşa, sıradan bir kamu görevlisine (yeşil görünümlü) kırmızı ışık olan faaliyetler, sıradan olmayanlar için neden yeşil?

Yargımıza sorular soralım. Aslında herkese soralım. Zaman ve Bugün gazetelerinde onlarca kişiyle birlikte haberlere ilişkin yorumlarda bulunmak konusunu sormaktan utanırım, o kadar da değil deyip geçeyim. Mahkemenin asıl anlam yüklediği Today’s Zaman gazetesinde (İngilizce) köşe yazıları yazmak suç mudur, değil midir? Today’s Zaman gazetesinde yazı yazmak eylemi için kırmızı bir ışık var mıydı? Ben hatırlamıyorum ve arıyor soruyor bulamıyorum. Peki diyelim ki bir ışık vardı, köşe yazısı yazan herkes için aynı renkte miydi? Kişiler üzerinden örnek verelim mi?

Gazete için yazmak ve çalışmak farklı olabilir ama bildiğim kadarıyla bahsi geçen zaman dilimleri için ceza yargılamasına konu olabilecek bir fark değildir bu. Gazete için yazmak da çalışmak da hukuken kırmızı ışık yakılmış eylemler değildir.

Peki, İbrahim Kalın sorun yaşamazken Dr. Günal Kurşun neden yargılandı? Yargılansa da beraat etmiş ya denebilir. Beraat etmiş olmasına karşın neden işinden oldu Dr. Günal Kurşun? Akademisyenlik yapmaya engel bir “irtibat/iltisak” garabeti Cumhurbaşkanlığı Sözcülüğü için engel değil midir? İbrahim Kalın’ın MİT Başkanlığı görevine atandığı günlerde idare mahkemesi nasıl oldu da ağır ceza mahkemesinin kesinleşen beraat kararını da görmezden gelerek kamu görevinden çıkarma işlemini hukuka uygun buldu? İbrahim Kalın için yeşil olan Dr. Günal Kurşun için yeşil görünümlü kırmızı mı?

Today’s Zaman gazetesindeki yazıların İngilizce olması nedeniyle karışıklığa neden olmuştur şeklinde kimsenin gülemediği soğuk espriler yapıldı arkadaş ortamlarında. İçinde yaşıyor olmasak eğlenceli olur muydu, bilmiyorum. Okuyucuların da bu espriye gülebildiğini sanmıyorum. Ancak ortak bir dilde anlaşabilmek çok önemi son derece açık.

Türkçe Olimpiyatlarına katılan, bir şekilde görüntü veren herhangi bir kamu görevlisinin asgari olarak ihraç edildiğini söylemeye gerek yok. Bağış yapanlar ise iş insanı örneğinde olduğu gibi genellikle yargılandılar. İbrahim Kalın’ın MİT Başkanlığı görevini kendisinden devraldığı Hakan Fidan’ın Türkçe Olimpiyatlarını eğlenerek izlediği görüntüler sosyal medyada gündem oldu.

Paylaşılan videoda bir de yazı var: “Türkçe Olimpiyatlarında önde oturan Hakan Fidan BAKAN oldu. Arkadaki sıradan vatandaşlar hapiste!” yazılmış. Haklılık payı var mı? Sosyal medyada görüntünün yayılmasına gerek var mıydı? Hakan Fidan’ın Türkçe Olimpiyatlarında izleyici olarak değil bazı yıllarda tertip komitesinde yer aldığı zaten biliniyordu. İnternet arşiv sitelerine de gerek yok. Wikipedia sitelerinde kimler tertip etmiş, kimler jürilerde yer almış, kimler desteklemiş, sıralı tam listeler halinde mevcut. 

Levent MAZILIGÜNEY’in Yazısı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir