Pazar, Eylül 24, 2023
GÜNDEMMEDYADA BUGÜN

Günal Kurşun: Gabar’da Petrol Bulmamış Mıydık?

Erdoğan sebep, zamlar ve hayat pahalılığı sonuçtur ve buna da CHP yol açmaktadır. Durmak yok, yola devam…

Zamlar açıklandı, arabası olanlar hemen hissetti. Olmayanlar da bir hafta içinde hissedecekler. İstisnai bir vergi çeşidi olarak Özel Tüketim Vergisi (ÖTV)’yi %30’a yakın bir oranda artıran iktidar, başta petrol ve türevleriyle doğalgazda meydana gelecek artışla açığı kapatmaya çalışacak. Mehmet Şimşek’in ekonominin başına geçmesinden sonra beklenen “acı reçete”nin de ne olduğu böylelikle geniş halk kitleleri tarafından anlaşılıyor.

Mayıs 2023 seçimlerinden önce Gabar’da bulunduğu açıklanan ve akaryakıt fiyatlarını ucuzlatacağı beklentisiyle duyurulan petrol işe yaramamış görünüyor. Karadeniz’de bulunan trilyonluk doğalgaz ise yazın iki aylık faturalara yetti, kışın ne olacağı konusunda da bir tahminimiz var elbette.

EPDK, geçen hafta yayımladığı doğalgaz sektör raporunda, Nisan 2023 döneminde, ki bu dönem Karadeniz Doğalgazı Devreye Alma Töreni de yapılmıştı, Türkiye’deki doğalgaz arzının %0,92’sinin yerli üretim olduğunu, kalan %99,08’inin ise ithal edildiğini belirtiyor. O %1’i bile bulmayan bölümü de geçtiğimiz iki ayda mutfakta yakıp bitirdiğimiz için ya zamları kabul edeceksiniz ya da kışın yakmak üzere odun toplamaya şimdiden başlayacaksınız demektir.

Günal KURŞUN’un Yazısı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir