Pazartesi, Nisan 15, 2024
SİYASET

Diyarbakır’da Tutuklu 15 Gazeteci Tahliye Edildi

Diyarbakır’da mesleki faaliyetleri nedeniyle haklarında dava açılan 15’i tutuklu 18 gazetecinin duruşması ikinci günde devam etti. Savunmalarının ardından tüm tutuklu gazeteciler adli kontrol şartıyla tahliye edildi.

Diyarbakır’da 16 Haziran 2022’de tutuklanan Dicle Fırat Gazeteciler Derneği (DFG) Eşbaşkanı Serdar Altan, Mezopotamya Ajansı (MA) editörü Aziz Oruç, Xwebûn gazetesi Yazı İşleri Müdürü Mehmet Ali Ertaş, gazeteciler Zeynel Abidin Bulut, Ömer Çelik, Mazlum Doğan Güler, İbrahim Koyuncu, Neşe Toprak, Elif Üngür, Abdurrahman Öncü, Suat Doğuhan, Remziye Temel, Ramazan Geciken, Lezgin Akdeniz ve Mehmet Şahin ile tutuksuz Esmer Tunç, İbrahim Bayram ve Mehmet Yalçın hakkında açılan davaya bugün de devam edildi.

Diyarbakır 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki davada “örgüt üyeliği” suçlamasıyla yargılanan gazeteciler ve avukatları hazır bulundu.
Yeşil Sol Parti Milletvekili Serhat Eren, İHD, ÖHD, MLSA temsilcileri duruşmayı izledi.
‘BİZ SUÇ İŞLEDİĞİMİZ İÇİN 400 GÜN CEZAEVİNDE DEĞİLİZ’
Duruşma gazeteci Aziz Oruç’un savunmasıyla başladı. Oruç, “İçi gazetecilik kokan bir iddianame bu. Yaptığımız programlar yazdığımız haberler suç olarak görülmüştür. Gazeteciyseniz teröristsiniz. Böylesi bir suçlama ile karşı karşıyayken mahkeme nasıl özgür olabilir bizde şaşırıyoruz. Dört yüz gün sonra mahkemeye çıkıyoruz. Bu başlı başına durumun özetidir. Biz suç işlediğimiz için 400 gün cezaevinde değiliz. Biz hiçbir suç işlemedik. Basın özgürlüğü konusunda, hukuka duyulan güvende ne durumda olduğumuz ortadadır” dedi.

https://artigercek.com/guncel/tutuklu-gazetecilerin-durusmasi-ikinci-gununde-257315h?s=09

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir