Cuma, Haziran 14, 2024
GÜNDEMMEDYADA BUGÜN

Günal Kurşun: İmamoğlu KHK Problemini Nasıl Çözecek?

Güzel de nasıl olacak bu değişim? İmamoğlu Kılıçdaroğlu’ndan fazla ne vaat edecek? Mesela Kürt meselesinde neyi savunuyor? Kemalizmle nasıl bir ilişkisi olacak? CHP’yi sola mı, sağa mı çekecek? Bir lider kumaşı var mı, kesinlikle var; ancak temel konularda tamamen kapalı kutu.

Seçimler neticelendiğinden beri, tutturduk bir değişim! Değişim de değişim, başarısız olan gitsin, yerine yenisi gelsin… Güzel de nasıl olacak bu değişim? Aslında seçimi kim kaybetse, karşılaşacağı kaçınılmaz soru buydu. Nasıl olacak?

Bu bayram yazısında, uzun zamandır zihnimde olan, yanıtlarını bilmediğim soruları gündeme getirmek istiyorum. Bu soruların yanıtları, işte o değişimin olurluğunu, olursa nasıl olabileceğini anlama konusunda ipuçları verecek. Bu değişimin analizi için bence bazı ön kabullere de ihtiyaç var.

Konular çetrefil hale geldikçe, soru işaretleri artacak. İmamoğlu, tüm dünyada artık siyesetin ana akım malzemesi haline gelen, ancak Türkiye’de neden olduğunu bildiğimiz sebeplerle ana akım siyasetin dışında kalmayı tercih ettiği ekoloji başlıklarında tutumu ne olacak? Mesela Akkuyu Nükleer Santrali konusunda İmamoğlu ne düşünüyor? “Devlette devamlılık esastır” diyerek tam gaz nükleer politikasına devam mı edecek, yoksa “benim olduğum yerde nükleer olmaz, durduruyorum, kapatıyorum” mu?

Mesela KHK’lılar problemini nasıl çözmeyi planlıyor? Yargıda reform gerektiğini sanırım en AKP’linin dahi kabullendiği bir ortamda İmamoğlu da kabul ediyordur. Nasıl bir reform yapacak da yargıda tarafsızlığı ve bağımsızlığı sağlayabilecek? Mecliste Kürt siyasetçilerle, TİP’le ve ülke genelinde sosyalist sol ile nasıl bir işbirliği planlıyor? Bunların yerine sağ ile mi daha yakın ilişkiler kuracak? Kemalizmle, bir adım daha gidelim, ulusalcılıkla nasıl bir ilişkisi olacak? CHP’yi sola mı, sağa mı çekecek?

Günal Kurşun’un yazısı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir