Cumartesi, Nisan 13, 2024
GÜNDEMYAZARLAR

Mücadele Ne Zaman Biter?

Merhaba yoldaşlarım. Umarım keyfiniz bozulmamış ve hayat yolunda mücadeleniz devam ediyordur.  Etmeli de. Çünkü mücadele ancak ve ancak ölünce biter.  Nefes aldığımız sürece inandığımız yolda kazandıklarımız değil keşfettiklerimiz değerlidir.  Esas olan yolda olmaktır. Bu yolun hakkı ise yeni hiç durmadan yürümektir hedefe.  Bazen şartlar bizi durdurabilir, yoldan çıkmamızı sağlayabilir, yavaşlatabilir bütün bunlara rağmen hedefe doğru yürümeyi tercih etmek bir seçimdir. Bunun için gerekli cesaret ve kaynak çektiğimiz acılardan gelir, acı bizi yüce, olgun, bilge insanlara dönüştürecektir.  Bilge olmasak bile bu yolda ilerlemek gelecekteki nesiller bizi takdir ile anacaklardır. 

Kendi olan insan yolda olanlardır. Onurları ile hukuk, etik ve bilim kriterleri ile hem kendileri hem içindeki oldukları toplum için gökteki kutup yıldızı gibi olacaklardır. Bu yıldızlar ile yolunu kaybedip zulme taraf olan yığınlar tekrar uyanacak doğru yönde ilerleyeceklerdir.

Bu toplumun kodlarına göre onlara seslenmeyi psikoloji ve sosyoloji bilimine göre yapmak gerek aksi ise hayal kırıklığı olacaktır. Bunun için sahip olduğumuz bütün önyargılardan sıyrılıp yeniden yeni projeler ile orta vadeli planlar yapıp yolda olmaya devam etmeliyiz.

Her insanın bir giriş kapısı elbet vardır o kapıyı açacak düşünce, duygu, davranış ne ise bunu hep birlikte bulmanız gerekecek.

Seçimlerde yenilen kaybeden biz değiliz muhalefet partileridir.  Anladık ki muhalefet de iktidarın ortağı gibi olmuş.

Şimdi kurtuluş için nefes almak için kurtarıcı olarak her birey kendini görmelidir. Bana benden ve benim derdimi anlayandan başkası yardım edemez demeliyiz.

Şimdi yeni yollar bulma vaktidir. Bunun için her birimiz beyin sancısı çekmeliyiz. Bütün önyargılarımızı farklılıklarımızı bir kenara bırakıp ortak çözümlerde buluşmayı seçmeliyiz.  Bu çözümler aksiyona yönelik olmalıdır.  Ya bunu seçeriz ya da hiç bir şey yapmadan yerimizde çürümeyi seçeriz.

Biz aksiyon içinde olan üç beş kişi de olsa yola devam etmeliyiz.

Mücadele kazandığımızda ya da kaybettiğimizde değil pes ettiğimizde, yürümeyi bıraktığımızda biter. 

Ali DOLGUNYÜREK

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir