Pazar, Eylül 24, 2023
GÜNDEMYAZARLAR

0-6 Yaş Arası 396 Çocuk Bu Bayrama Hapishanede Girdi

Adalet Bakanlığının son istatistiği 31 Mart 2023 tarihli ve resmi rakamlara göre cezaevlerimizde 12-18 yaş arasındaki çocuk sayısı 2076, yazıyla iki bin yetmişaltı. 2076 çocuğumuzdan 75’i kız çocukları iken kalan 2001’i erkek. 0-6 yaş arası çocuklar anneleri cezaevinde iseler anneleriyle birlikte kalabiliyorlar. Cezaevinde anneleriyle birlikte kalan 0-6 yaş arası çocuklarla ilgili 1 Mart 2023 tarihli son resmi rakam ise 396, yazıyla üçyüzdoksanaltı. Ne acı değil mi? Hangi çocuğun ne ile suçlandığıyla hiç mi hiç ilgilenmiyorum. Hele ki anneleriyle beraber cezaevinde kalmak zorunda kalan küçücük çocukları düşünmek kalbimi kanatıyor. Çocukların bayramda cezaevinde olacağını, tavanı tel örgüyle kaplı daracık avludan başlarını yukarı kaldırdıklarında görebildikleri dışında dünyayla temasları olmadığını düşününce hafakanlar basıyor.

Yavuz Bülent Bakiler’in “Sivas’ta Yoksul Çocuklar” şiirinde yoksul çocuklardan bahseder önce. Çocukların derin yoksulluğunu kalplere kazıdıktan sonra şöyle der:

“Nane satan su satan yetim çocuklar

Şarkı söyleyemediler güneşe aya…

Biliyorum ne masal dinlemeye doydular

Ne oyun oynamaya…”

Sizce yoksul değil mi çocuklar? Ülkemiz ne kadar zengin ise çocuklar da o kadar zengin olabilir. Elbette yoksulluktan da en çok çocuklar etkilenir. Biz sözü TÜİK verilerine bırakalım ister misiniz? TÜİK 2022 yılı Çocuk Raporunu (https://data.tuik.gov.tr/Bulten/Index?p=Turkiye-Cocuk-Arastirmasi-2022-49744)  dudunuz mu? Çalışmayı incelemenizi öneririm. Erkek çocuklar için en popüler isim Alparslan iken kız çocuklarda Zeynep olduğunu öğrenebiliyoruz örneğin. Merak edenler için ülkemiz nüfusunun %26,5’ini oluşturan çocuklarla ilgili başkaca önemli bilgiler de var. TÜİK ile UNICEF ortak çalışmasıyla yapılan araştırma sonuçları ülkemizdeki çocuklarla ilgili gerçekleri, aslında ülkemizle ilgili gerçekleri ortaya koyuyor. Çocuklarımızın %34’ünün kendilerine ait odaları var. Son 12 ayda sinema veya tiyatroya gidebilen çocuk oranı %39,1. Erkek çocukların %23,8’i, kız çocukların ise %20,4’ü ortaöğretimi tamamlayamıyor. Ortaöğretimi tamamlayamayan çocuklarımız sizce ne yapıyorlar? Çocuk işçilik diye bir kavram duydunuz mu? 15-17 yaş arasındaki çocuklarda işgücüne katılma oranı %18,7. Daha küçük yaştaki çocukların da işgücüne katılabildiğini hemen her sanayi sitesinde gözlemlemek mümkün.

Levent MAZILIGÜNEY’in yazısı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir