Pazar, Eylül 24, 2023
İNSAN HAKLARI

Barış Akademisyenleri Danıştay Yolunda: Göreve İade Süreci Uzatılıyor

Haklarında KHK ile ihraç kararı verilen çok sayıda barış akademisyeni, mahkemelerin göreve iade kararlarına rağmen üniversiteler tarafından işe başlatılmıyor.

OHAL kapsamındaki kanun hükmünde kararnameler (KHK) ile görevden ihraç edilen barış akademisyenleri 6.5 yıldır öğrencileriyle buluşmayı bekliyor. Hâlâ bazı mahkemeler akademisyenlerin başvurularına ret cevabı verirken bazı üniversiteler de mahkemelerin işe iade kararına karşı üst mahkemeye başvuruyor. İstinaf mahkemeleri göreve iade edilen akademisyenler hakkında verdikleri kararlarda bugüne kadar 7 akademisyenin kararını onaylarken, 7 akademisyenin kararında ise Yürütmeyi durdurma kararı verdi. Yürütme durdurma kararı verilen akademisyenlerin üniversite ile ilişikleri yeniden kesilirken istinaf süreçleri devam ediyor.

Üniversitelerden ihraç edilen akademisyenlerin mücadelesini konuştuğumuz Eğitim Sen Ankara 5 No’lu Üniversiteler Şubesi Başkanı Mutlu Arslan, “406 barış akademisyeninden 135’i hakkında ret kararı verilirken 81’i için iade kararı verildi. Ankara’da ise 96 akademisyenin 54’ü hakkında çıkan kararlarda 32’sinin talebi reddedildi. 22’sinin işe iadesine karar verildi” dedi.

DANIŞTAY ORTAK KARAR VERMELİ

Hukuki sürecin hâlâ devam ettiğini söyleyen Arslan, “Danıştayla önümüzdeki 1-2 yıl daha bu süreç uzayacak gibi duruyor. İşine başlayanlar açısından da süreç riskli. Yarın yürütmeyi durdurma kararları çıkabilir ya da istinaf başvuruyu reddedebilir. Bunun için iki çözüm var. Birincisi siyasi bir yöntemle, Meclisten bir karar çıkartılacak; ikincisi de Danıştayın tüm barış imzacıları için ortak bir karara varması” dedi.

http://evrn.sl/Abllrw?a=sEm5

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir