Cuma, Haziran 14, 2024
MEDYADA BUGÜN

Günal Kurşun: Ah Şu İlkeler Olmasa

İlkelere sadık kalmak, sizi güvenilir biri yapar. İnsanlar bilir ki, bu kişi ilkeleri doğrultusunda hareket eder, esen rüzgâra göre yön değiştirmez. Bu durumda belki zarar görebilirsiniz, ancak ilkeli insan kimliğiniz değişmez.

Düşmanına benzersen, kazansan da aslında kaybettin demektir. Kılıçdaroğlu’na ilk turda oy verenlerin tek ortak noktası Tayyip Erdoğan karşıtlığı değildi. Hukuktan, adaletten ve barıştan yana olan her kesimden oy alan bir lider olarak Kılıçdaroğlu’nun başta mülteciler ve kayyım politikası olmak üzere hafta başındaki Makyavelist kayışı eleştiriyle karşılandı. Oysa hepimiz biliyoruz ki amaca ulaşmak üzere her türlü araca başvurmak uygun değildir.

İlkelerden bu kadar kolay vazgeçebilmek ve muarızına benzemek, doğrusu iki açıdan korku sorusu yaratıyor. İlk olarak, aslı varken bu fotokopi proto-faşizmin gerçekten alıcısı olur mu? Bunun MHP’si var, Süleyman Soylu’su var, Mehmet Ağar’ı var, Muharrem İnce’si var, Sinan Oğan’ı varken neden milliyetçi oylar Kılıçdaroğlu kararı versin? İkinci planda ise, mülteciler konusunda Ümit Özdağ’ın politikasını benimsemek, başka insan hakları konularında da bulaşıcı etki gösterir mi? Öyle ya, mülteci hukukundan bu kadar kolay vazgeçebilenin başka özgürlüklerden de şartlar öyle gerektirdiğinde kolaylıkla vazgeçebileceğini düşünemez miyiz?

Ümit Özdağ ile imzalanan protokol konusunda bir de özellikle Kürt seçmeni çokça rahatsız eden kayyım atfı var. Protokole göre, iktidar kafasına göre canının istediği yere kayyım atıyor, seçilirse Kılıçdaroğlu yargı kararına bakarak kayyım atayacak. Buradaki esas hukuki ve siyasi sorun o ki, belediyelere İçişleri Bakanlığı ya da valilikler tarafından kayyım atanması bir olağanüstü hâl önlemi olarak getirilerek Belediyeler Kanununa eklenmişti. Bu olağanüstü önlem, Anayasa’nın 127. maddesine aykırı olarak bir olağan önleme dönüştürüldü. Kılıçdaroğlu, bu hukuksuzluğa baş eğerek aslında kapatmayı planladığı cehennem kapılarını ardına kadar açıyor olabilir.

Bu dönüş, Kılıçdaroğlu’na destek verdiği, hem de ilk tur sonuçlarına göre çok güçlü şekilde destek verdiği netlikle görülen Kürt seçmen üzerinde bir gerilim yaratıyor. Buna karşın, Ümit Özdağ’ın milliyetçiliğine sürüklenerek kaç oy devşirileceği hiç belli değil. Kılıçdaroğlu bunu ne pahasına yaptığını mutlaka iyi düşünmüştür, ama hatalı karar sadece Kılıçdaroğlu’nun hanesine yazılamaz. Mutabakatın imzası sırasında çekilen fotoğraflarda Selin Sayek Böke ile Faik Öztrak da var. Başka hangi danışmanların bu tavsiyede bulunduğunu da öğreneceğiz.

Günal KURŞUN’un Yazısı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir