Salı, Nisan 16, 2024
GÜNDEMMEDYADA BUGÜN

Günal Kurşun: Muhalefet Şerhi Düşmek İçin Oy Kullanmak

Tüm seçmenlerin sandığa giderek oy kullanmaları gerekiyor. İlk turda 64 milyon seçmenin 55 milyonu oy kullanmış, bunun bir milyonu da geçersiz oy. Yani alınabilecek 10 milyon oy var. Olumsuz olasılıkta zaten ne olacağını aylardır yazıp çiziyoruz. Mücadeleyi bırakmak hiçbir aşamada doğru değil.

Hukukta, heyet halinde görev yapan hakimler, tüm aşamalar tamamlandıktan sonra müzakereye çekilirler; burada olay ve hüküm üzerine görüşlerini ifade ederek tartışıp bir sonuca varırlar. Bazen kendi aralarında karar üzerinde uzlaşabilirler, bazen de uzlaşamazlar. Uzlaşamadıkları durumlarda, azınlıkta kalan görüş sahipleri kendi görüşlerini yazarak zapta geçirirler, bir anlamda “ben böyle düşünüyorum, ancak benim savunduğum görüş azınlıkta kaldığı için karar başka türlü çıktı” diyerek görüşlerini tarihe bir not olarak kaydederler.

Zamanla heyet görüş değiştirebilir, zaman içerisinde değişen koşullarla heyet içindeki azınlık görüşü çoğunluğa geçebilir, böylelikle hüküm de değişmiş olur.

Seçimlerde ilk tur tamamlandı, bir netice ortaya çıktı. Eşit bir yarış olmadığını, özellikle kamu görevini haiz vali, kaymakam, emniyet müdür, jandarma komutanı gibi görevlilerin iktidar partisi lehinde tavır geliştirdikleri, medyada aynı anda 30 kanalda birden iktidar partisi propagandası yapılabildiği, buna karşın muhalefeti desteklediği bilinen gazetecilerin seçim günü de dahil olmak üzere mütemadiyen gözaltına alınarak susturulmaya çalışıldığı, büyük bir seçim bütçesini ve devletin tüm olanaklarını kullanabilen bir iktidara karşın küçük bütçelerle muhalefetin bir kampanya yürüttüğünü, YSK’nın bütünüyle iktidar kontrolünde bir seçim aygıtına dönüşerek hem Tayyip Erdoğan’ın üçüncü kez adaylığını hem de bakanları kamu görevlisi saymayarak istifalarının gerekmediğine karar vermesini hep beraber izledik.

Netice beklediğimiz gibi çıkmadı. 

Günal KURŞUN’un Yazısı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir