Cumartesi, Aralık 9, 2023
SOSYAL MEDYA

Elinden Gelenin En İyisini Yapıp Limitleri Zorlamak

Bir video izledim, beynime deli sorular üşüştü. Soru: Bir insan, “azimli ama başarısız” olabilir mi? Yoksa azim göstermesi, “başarılı sayılması” için yeterli midir? Başarı bir işi tamamlamak mıdır yoksa birinci bitirmek midir? Başarı yorulsa da vazgeçmemek midir yoksa kıyaslama havuzundaki rakiplerinden açık ara üstün performans göstermek midir? Bu soruya verdiğiniz cevap, başarı algınızın ligi hakkında fikir verebilir. Dün SEA spor yarışlarında ilginç bir olay yaşandı.

Kamboçyalı bir kadın yarışçı, birinciden neredeyse 6 dakika sonra bitiş çizgisine ulaştı. Buna rağmen birinciden çok daha meşhur oldu:) Önce sosyal medyada insanlar onu övgüye boğdu. Sonra Time dergisi onun aldığı toplumsal alkışı haber yaptı. Normalde 6 dakika geç bitiren biri alay edilecekken neden onurlandırıldı? İnsanların içindeki hangi düğmeye dokundu?

Sporcu Bou Samnang, en sonuncu olduğunu bile bile, “başladığı işi bitirmek” için, aniden şiddetlenen yağmura rağmen, son çizgiye kadar koştu. Önemli olan, kazanmak değildi, çünkü birinci 6 dakika önce bitirmişti. Buna rağmen, sırf “başladığı işi bitirmek”, vazgeçmemek, pes etmiş olmamak, son çizgiye kadar ulaşmak için koştu. Kendine yenilmemek için koştu, rakibiyle değil kendiyle yarışıyordu artık. Sicim gibi yağmura rağmen koştu. 6 dakika önce yarış bitmiş olmasına rağmen koştu. Yorgun dizlerine rağmen koştu. Alay edilme riskini göze alarak koştu. O bir rağmenciydi.

Başladığı işi bitirmenin onurunu, birinci olmanın prestiji kadar önemsediği için koştu. Yarım bırakmayı sevmediği için koştu. Ödülü değil kimliği için koştu. Ve insanlar ondaki bu erdemli ve azimli tavrı gördü. Ve onun azmini onurlandırdı. Onun sonuncu olsa da, başladığı işi bitirmek için kendiyle mücadele etmesini “elinden gelenin en iyisini yapmak” olarak gördüler. Onu “gönüllerin şampiyonu” ilan ettiler. O kadar yücelttiler ki, birinciden meşhur oldu:)

Birinci kabiliyetiyle kazandı, Bou Samnang ise kalbiyle kazandı. Elinden gelenin en iyisini yapan, limitlerini sonuna kadar zorlayan her insan, sonuçtan bağımsız olarak onurlandırılmayı hak eder. Dünyada bunu görecek, yeterince iyi insan da var. Siz de bunlaran biri olun.

https://www.linkedin.com/feed/update/urn:li:activity:7062861789121716224/

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir