Cumartesi, Kasım 25, 2023
İNSAN HAKLARI

Üç fidanın İdamının Üzerinden 51 Yıl Geçti: Son Ana Kadar Dik Durdular!

68 Kuşağı’nın önde gelen isimlerinden ve “Üç fidan” olarak anılan Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan, 6 Mayıs 1972’de idam edilmişti. Üç fidanın ölümlerinin üzerinden 51 yıl geçmiş olmasına karşın isimleri hâlâ unutulmadı. Cumhuriyet’e konuşan Deniz Gezmiş’in abisi Bora Gezmiş, “Hayatının son anına kadar hiç korkmadı, hiç pişmanlık duymadı. Bir Deniz’i aldılar ancak binlerce kişi çocuklarına Deniz ismini koydu” ifadelerini kullandı.

Deniz Gezmiş’in abisi Bora Gezmiş ve 68’liler Birliği Platformu İstanbul Sözcüsü Namık Kemal Boya üç fidanın mücadelesini Cumhuriyet’e anlattı.

Deniz Gezmiş’in ve arkadaşlarının tam bağımsız ve demokratik bir Türkiye için hiç korkmadan mücadele ettiklerini anlatan abi Gezmiş, “Biz her yıl onların mücadelesini yaşatmaya devam ediyoruz. 68 kuşağı, ülkesini ve halkını seven, gayeleri uğruna hayatlarını bile feda etmekten çekinmeyen bir kuşaktı. O kuşağı imha ederek Türkiye’nin geleceğini kararttılar” dedi. https://www.cumhuriyet.com.tr/siyaset/uc-fidanin-idaminin-uzerinden-51-yil-gecti-son-ana-kadar-dik-durdular-2078322?s=09

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir