Cumartesi, Kasım 25, 2023
SİYASET

Seçime Sayılı Günler Kala: Gazeteci, Siyasetçi, Hukukçu ve Sanatçılara Operasyon

14 Mayıs seçimlerine sayılı günler kala birçok kentte düzenlenen ev baskınlarında aralarında gazeteciler, siyasetçiler, avukatlar ve sanatçıların bulunduğu çok sayıda kişi gözaltına alındı.

Diyarbakır merkezli başlatıldığı belirtilen bir soruşturma gerekçe gösterilerek birçok kentte çok sayıda eve baskın düzenlendi.
Evlerde yapılan aramalarda polisler, bazı kitap ve dijital materyallere el koydu.
Baskınlarda aralarında Mezopotamya Ajansı (MA) editörü Abdurrahman Gök, MA muhabiri Ahmet Kanbal, Yeni Yaşam Gazetesi Yazıişleri Müdürü Osman Akın, Xwebûn İmtiyaz Sahibi Kadri Esen, JINNEWS muhabiri Beritan Canözer, gazeteci Mehmet Yalçın, Özgürlük için Hukukçular Derneği (ÖHD) Diyarbakır Şube Eş Başkanı avukat Halise Dakalı, avukatlar Özüm Vurgun, Bünyamin Şeker, Berdan Acun, Pirozhan Karali, Demokratik Bölgeler
Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Saliha Aydeniz’in basın danışmanı Sezen Mercan, Amed Şehir Tiyatrosu’ndan Yavuz Akkuzu, Özcan Ateş ve Elvan Koçer Yıldırım ile siyasetçilerin de bulunduğu çok sayıda kişi gözaltına alındı.

150’nin üzerinde gözaltı’Amida Haber’e konuşan Diyarbakır Baro Başkan Yardımcısı Mehdi Özdemir, “Cumhuriyet Başsavcılığı’nın talimatı ile 150’ye yakın gözaltı var. Operasyon halen devam ediyor. Gözaltılar devam ediyor. Birçok avukat arkadaşımızın bürolarında aramalar sürüyor. Şu ana kadar bir gerekçe belirtilmiyor. Bize sunulan bir gerekçe yok. Farklı meslek gruplarına yönelik bir operasyon. Aralarında sanatçı, siyasetçi, STK temsilcileri ve avukatlar var. Genel yürütülen bir soruşturma” ifadelerini kullandı. https://gazetekarinca.com/secime-sayili-gunler-kala-gazeteci-siyasetci-hukukcu-ve-sanatcilara-operasyon/?s=09

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir