Çarşamba, Haziran 19, 2024
SİYASET

Mithat Sancar: TİP, Az Oyla Kaybettiğimiz Kritik İllerde Aday Çıkarmayacak

HDP Eş Genel Başkanı Sancar, Emek ve Özgürlük İttifakı’ndaki ‘ayrı liste’ tartışmasını yorumladı: TİP’in kendi amblemiyle girmesi halinde, bizim listede yer alma talebi de yok…

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, Türkiye İşçi Partisi’nin bazı kentlerde Emek ve Özgürlük İttifakı çatısı altında ayrı listeyle seçime girme kararını değerlendirdi. 
Artı TV yayınına katılan Sancar, özetle şunları söyledi: 

TİP sadece 41 ilde girmiyor. Daha fazla ilde girecek. İttifak tartışmasının doğru yürütüldüğü kanısında değilim. Ya da ittifak içindeki tartışmalarla ilgili değerlendirmelerin yeterince bilgi ve sağlıklı bir yaklaşımla yapılmadığı gibi bir kanaatim var.

-İttifak içinde yer alan öznelerin her birinin kendine göre de bir planı ve bir hedefi olabilir. Bundan daha doğal bir durum da düşünemiyorum açıkçası. Önemli olan ortak ilkeler ve ortak hedefin titizlikle gözetilmesi. Elbette ilk başlarda görüşmeler başladığında farklı formüller de masadaydı. Emek ve Özgürlük İttifakı içinde, seçime girme yeterliliğine sahip iki parti var. TİP ve EMEP. İlk başlarda görüştüğümüzde iki parti de kendi amblemiyle ittifak logosu altında girme kararında olduğunu söylemişlerdi. Daha sonra EMEP bu kararından vazgeçti. Ortak listede yer almayı kabul etti.

-Elbette bütün toplumsal mücadeleler Meclis’te tükenmiyor. Ama istiyoruz ki gelecek dönem Meclis bizim gücümüz olmadan bu süreçleri işletemesin. Dolayısıyla Meclis’te bir tek vekilin bile çok önemli olacağı bir dönem bekliyor bizi. O halde, en yüksek sayıya çıkarmak gibi bir hedef de gözetmeliyiz. Çoğulcu bir Meclis grubu ama aynı zamanda sayısı yüksek ve anahtar konumda olan bir temsiliyet.https://www.gazeteduvar.com.tr/mithat-sancar-tip-az-oyla-kaybettigimiz-kritik-illerde-aday-cikarmayacak-haber-1611977

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir