Çarşamba, Ekim 4, 2023
SİYASET

Millet İttifakında Liste Trafiği: Kritik Üç Gün Başlıyor

14 Mayıs’ta düzenlenecek milletvekilliği seçimlerine bazı seçim bölgelerinde ortak listeyle girme arayışındaki millet ittifakında trafik yoğunlaştı. CHP ve İYİ Parti’nin en az 10 ilde ortak listeyle seçimlere katılması kesinleşirken, bazı seçim bölgelerindeyse altı partinin birden ortaklaşmasında sona yaklaşıldı.

Milletvekilliği adaylarının listelerinin Yüksek Seçim Kurulu’na teslim edilmesi için verilen süre 9 Nisan’da sona eriyor. Son güne yaklaşılırken CHP, İYİ Parti, DP, Gelecek, DEVA ve Saadet Partisi arasındaki trafik de yoğunlaşmış durumda. Özellikle CHP ve İYİ Parti bir yandan kendi listelerini hazırlarken, diğer yandan da ittifak ortaklarıyla ortak Dün itibariyle parti meclisi, yüksek disiplin kurulu ve milletvekilleri dışındaki tüm ziyaretçilere kapılarını kapatan CHP’de hazırlıklar tüm hızıyla devam ediyor. Günün bir bölümünü partisinin genel merkezinde geçiren Kemal Kılıçdaroğlu, bu sırada bazı il başkanlarıyla görüşerek listelere son şeklinin verilmesi için çalıştı. hazırlanması üzerine çalışıyor.

Ziyaretçi yasağının başlamasına kısa süre kala lobi yapmak üzere genel merkeze gelen aday adaylarının yoğunluğu nedeniyle listelerin belirlenmesinde rol alacak bazı kurmaylarsa genel merkez dışında çalışmayı tercih etti. Kılıçdaroğlu ve kurmaylarının yürüttüğü tüm bu çalışmaların 8 Nisan Cumartesi önce MYK’da son olarak ele alınması, ardından da ‘listelerin sızmasına izin vermemek için’ hızlı biçimde saat 19:00’da parti meclisinde açıklanması planlanıyor.https://www.diken.com.tr/millet-ittifakinda-liste-trafigi-kritik-uc-gun-basliyor/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir