Cuma, Kasım 24, 2023
MEDYADA BUGÜN

Dinçer Demirkent: Cumhurbaşkanı AYM Üyesini Arar Mı? Ya YSK Başkanı’nı?

Devlet, Türkiye gibi büyük bir devlet, iki kolu iki bacağı iki eli on parmağı olan bir kişi tarafından yönetilemez, tek adamın tek adamcıklara ihtiyacı var. Hem de on binlerce. Dolayısıyla rejime niteliğini veren tek adamdan ziyade, tek adamcıklar. Demokratik bir geçiş süreci mümkün olacaksa değiştirilecek olan da sadece tek adam değil, hatta asıl olarak o değil, tek adamcıklar düzeni.

Başlıktaki soruyu sorduğum, aralarında hukukçular da olan birçok kişi yüzünde hafif bir tebessümle yanıt veriyor. Bu başlığın, sorunun retorik olmadığını göstermek için ikinci bir soruya ihtiyaç var: Cumhurbaşkanı, seçim günü YSK başkanını arar mı? Gerçekliğe biraz daha yaklaştırmak için ikinci bir soru daha üretelim: Şayet böyle bir arama olursa diyaloğun tarafları birbirine ne der?

20 yıllık AKP iktidarında gelinen noktayı hepimiz biliyoruz. Fiili gücü elinde bulunduranların bir şeyi yapıp yapmamakla ilgili sınırları önceden belirlenmiş kurallarla saptanmıyor. O an, belirlenmiş güç dengeleri içinde yapıp yapamayacaklarına bakıyorlar ve yapabildikleri her şeyi yapıyorlar. Bunu her yaptıklarında da güç dengelerini kendi lehlerine biraz daha bozuyorlar. Cumhurbaşkanının eline bir deste para alıp yolda dağıtmasıyla, bir TV kanalının beğenmediği haberi için haber müdürünü araması ya da bir yüksek yargıca kararından dolayı telefon açması arasında bu anlamda niteliksel farklar yok.

Dinçer DEMİRKENT’in Yazısı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir