Pazar, Mart 3, 2024
MEDYADA BUGÜN

Aris Nalcı: Ermenisiz Meclis!

Parlamenter sisteme geçişin vaat edildiği seçimlere, Ermeni vekil adayı olmadan girilecek belki de. Madem biz yokuz, seçilirse “helalleşeceği” kesimlerin haklarının sorumluluğu Kılıçdaroğlu’nun omuzlarında olacak.

14 Mayıs seçimleri öncesinde milletvekili adaylarının belirlenmesi için artık son dönemeçteyiz.

Ardı ardına bazı adaylar kendileri bazıları ise partiler tarafından açıklanırken içimi garip bir huzursuzluk alıverdi.

Hrant Dink’in öldürülmesinin ardından birkaç Ermeni vekil çıkaran bu meclis, şimdi parlamenter sisteme geçişin vaat edildiği seçimlere, Ermeni vekil adayı olmadan girecek belki de.

Biliyorsunuz 2007 sonrasında önce Garo Paylan (HDP), ardından Selina Doğan (CHP) ve Markar Esayan (AKP) TBMM’de vekil olarak görev aldılar. Geçen seçimlerde Selina Doğan aday olmadı, AKP’li Markar Esayan hayatını kaybetti ve şimdi de Garo Paylan, partisinin iki dönem kuralına takıldığı için eğer bir esneklik sağlanmazsa aday olamayacak.

İki dönem İstanbul’dan ikinci dönem Diyarbakır’dan aday olan Garo Paylan, hem Türkiye’de hem diasporada sessizlerin sesi oldu. Sanırım sosyalist çevreler de kabul eder ki iyi bir milletvekilliği yaptı. Sadece Ermeni halkının değil, Türkiye’de ezilenlerin sesi oldu, soru önergeleri verdi, birçok hak ihlalini gitti yerinde inceledi.

Bir Ermeniye , Ruma , Süryaniye yapılan bir hak ihlalini gündeme getirebilecek mi önümüzdeki bu meclis.

Burada seçilmesi muhtemel Cumhurbaşkanı adayına çok iş düşüyor.Madem biz yokuz, “helalleşeceği” kesimlerin haklarının sorumluluğu omuzlarında olacak.

Peki Nihal Atsızları, Türkeşleri anan yardımcılarla ne kadar yapılabilecek bunlar… Ya da İYİ parti gibi yapılarla…

Aris NALCI’nın Yazısı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir