Çarşamba, Nisan 10, 2024
SİYASET

OHAL’e Bağlı KHK ile İhraç Edilenler 14 Mayıs Seçimlerinde Kime Oy Verecek? 

OHAL döneminde yayımlanan Kanun Hükmünde Kararnameler (KHK) ile kamu kurumlarından ihraç edilenlerin sayısı 125 bin 678.

KHK’lı Platformları Birliği özel sektör ile birlikte bu rakamın 400 bine ulaştığını belirtiyor. Yine platformun verilerine göre yedi yıl süresince soruşturma geçirenlerin sayısı iki milyona ulaştı. 
OHAL İşlemleri İnceleme Komisyonu’nun görev süresi ise 22 Ocak’ta doldu ve altı yıl boyunca yapılan 127 bin 292 başvurunun tamamı karara bağlandı.

Peki hala hukuk mücadelelerine devam eden KHK’lılar önümüzdeki kritik seçimde kimi destekleyecek ? Muhalafetteki partilerden beklentileri neler ?

KHK’lı Platformları Birliği Sözcüsü Münir Korkmaz Yeşil Sol Parti’den milletvekili aday adayı oldu

Euronews’e açıklamalarda bulunan KHK’lı Platformları Birliği Sözcüsü Münir Korkmaz Yeşil Sol Parti’den milletvekili aday adayı. 
Korkmaz, Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde ise tüm KHK’lıların Millet İttifakı Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu’nu destekleyeceklerini söylüyor.
Platform olarak mücadelelerini Meclis’e taşımanın önemli olduğu görüşünde KHK’lı Platformları Birliği Sözcüsü Münir Korkmaz.

Ve bir değişim olması halinde Millet İttifakı’nın bu sorunu çözeceğini o nedenle de Platform olarak Kemal Kılıçdaroğlu’nu destekleyeceklerini net bir biçimde ifade ediyor.

Cumhurbaşkanlığı adayı olarak da Kılıçdaroğlu’nu destekleyeceğiz. Toplumsal mutabakat bu kararımızda önemli. Biz bir değişim olması halinde KHK sorununun çözüleceğine inanıyoruz. Çünkü Millet İttifakı bu zülmü bitireceğini ve evrensel hukuk ilkelerini uygulayacağını beyan etti. KHK zulmüne son vereceğiz denilmesi bizi bağlar. Ayrıca yeniden yargılanma kriteri de oldukça önemli bu vaad de Millet İttifakı’nda var. Bizce denge unsuru olması açısından Emek ve Özgürlük İttifakı da önemli. Meclis’te onlar da çözümün bir parçası olacak. Biz bizden gasp edilenleri geri istiyoruz, yedi yıldır ne çektiğimizi ancak biz biliriz.’’

Korkmaz, şimdiye kadar KHK’lılar olarak verdikleri mücadelenin sadece iş dönüş ile alakalı olmadığını ve özellikle demokrasi mücadelesi verdiklerinin altını çiziyor.
Ve bu seçimde ; ‘’Bir tutum belgesi hazırladık, emekten, barıştan ve hukuktan yana olan siyasi partileri destekleyeceğiz. Ve bu partilerde KHK’lı adayların gösterilmesi için baskı uygulayacağız. Çünkü bu meselenin çözümü Meclis’te olur’’ diyor.
KHK’lılar olarak çok zor süreçlerden geçerek bir mücadele başlattıklarına değinen KHK’lı Platformları Birliği Sözcüsü Münir Korkmaz, bu süreçte çok sayıda KHK’lının kendi aileleri tarafından dışlandığını hatta psikolojik baskıya dayanamayan 130 kişinin de intihar ettiğini belirtiyor.

Biz yedi yıldır bu ülkede vebalı gibi davranılan toplumsal bir kesimiz. Bir çok sosyoloğun da belirttiği gibi modern dünyada bu kadar kitlesel bir işten çıkartılma olmamıştır. Hak ihlaline uğrayan bizler arasında farklı inanç ve düşünceye sahip insanlar var. Aynı çuval içine atıldık, isimlerimiz tespit edilerek terörist ilan edildik ve işimizden atıldık. İnsan hakları savaşı vermek için bir platform kurduk. İçimizde müteddeyyin kesimler var ve yaşadıkları bu süreç onlar için daha da zordu, aileleri dışladı örneğin. Bu süreçte 130 kişi bu psikolojik baskıya dayanamayarak intihar etti. Böylesi zor bir süreçte mücadelemizi başlattık.’’

KHK’lılar muhalefet partilerinden ne bekliyor ?

KHK’lılar olası bir iktidar değişiminde ise tüm sonuçlarıyla beraber KHK’ların iptal edilmesi, özlük haklarının geri iade edilmesini istiyorlar.
Ayrıca AK Parti döneminde yapılan yargılamaların adil olmadığını düşündüklerinden yeniden yargılamalar da talepleri arasında.

‘’Yoksa bizim derdimiz af edilmek değil çünkü biz bir suç işlemedik. Ama evrensel hukuk kurallarına göre yargılama yapılmalı. Göreve iade edilenler bile yeniden arşiv ve güvenlik soruşturmasına tabi tutuluyor.’’https://tr.euronews.com/2023/04/05/ohale-bagli-khk-ile-ihrac-edilenler-14-mayis-secimlerinde-kime-oy-verecek

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir