Cumartesi, Kasım 25, 2023
MEDYADA BUGÜN

Hatice Yıldız: KHK’lıların Adaylığı Bir Samimiyet Testidir

Elbette demokrasi sadece seçimler aracılığıyla sağlanamaz. Demokrasi seçim dışında ve hatta seçimlerden daha da  önemli olarak politika belirlenim süreçlerine, toplumun tüm katmanlarının katılımının sağlandığı çoğulcu müzakerelerle sağlanır. Bu yapılmadığı takdirde demokratik şartlara haiz dahi olsa salt seçime gitmenin ülkeye demokrasi getirmediği aşikardır.

Temsili demokrasilerde seçimlerin güven ve huzur içinde, demokratik ve eşit tüm şartlar sağlanarak yapılması kısmen de olsa demokrasinin tesisi için ilk ve en önemli aşamalardan biridir.

Türkiye’de sancılı demokrasi sürecinde, çoğu eşit şartlar altında yapılmamış ancak şeklen yapılması sağlanmış çok önemli seçimler yaşadı. Tarihsel sürecimizi belirleyen, rotamızı çizen, hatta rejim değişikliğinin oylandığı önemli seçimlerden geçtik. Her seçim çok önemlidir ancak tüm toplum, sanki bu seçime diğer seçimlerden daha fazla anlam ve önem yüklemiş görünüyor. Buna kronikleşen sorunlarımız, adalet haykırışlarına iktidar cenahının ölüm sessizliği ve ekonomik krizin yakıcı etkisi gibi pek çok sebep neden olmuş görünüyor.

KHK’lar Platformları Birliği, açıkladıkları seçim tutum belgesinde Cumhurbaşkanı olarak Sayın Kılıçdaroğlu’nu destekleme kararı aldıklarını ilan etti. Ancak milletvekilliği  seçimi konusunda herhangi bir parti desteği açıklanmadı. KHK meselesine hukuka uygun tutum alan bu sorunu çözmekte samimi olan ve KHK’lı aday gösteren partilerin destekleneceği açıklandı.

KHK’lıların mecliste temsili, KHK meselesine duyarlılık gösteren mevcut bazı vekillerin tekrar aday gösterilmeleri değil elbet. Burada istenilen temsil, etkin ve yetkin KHK’lı isimlerin seçilme olasılığı yüksek sıralardan aday gösterilmesi. Muhalaefet partilerinin bu ihtiyacı ve çağrıyı sadece oy sayısı olarak değil demokratik hukuk devleti ülküsü içinde yanıtsız bırakmaması gerekir. Aksi halde bu durum kendileri için de kaybettikleri bir samimiyet testi olacaktır.

KHK’lıların mecliste temsil edilip edilmeyecekleri sadece KHK’lıların sorunu değil, olmamalıdır da. Kendisini, evrensel hukuk ilkelerine inanmış, demokrat olarak tanımlayan herkes bunu sorun edinmelidir. Zira anti demokratik uygulamaları sebebiyle mevcut iktidara muhalif olduğunu belirtip KHK’lıların mecliste temsilinden rahatsız olmak veya temsil edilmemelerine itiraz etmemek demokrasinin içselleştirilmediğinin açık göstergesidir.

Hatice Yıldız’ın Yazısı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir