Pazar, Haziran 16, 2024
GÜNDEMSİYASET

Kesk, Seçim Tutum Belgesini 35 Maddede Sıraladı.

KESK; 14 Mayıs 2023 tarihinde yapılacak Cumhurbaşkanı ve milletvekilleri seçimleri öncesinde kamu emekçileri yapacakları tercihle, 35 maddeden oluşan “Seçim Tutum Belgesi’ni açıkladı…

KESK EŞ GENEL BAŞKANI MEHMET BOZGEYİK TARAFINDAN OKUNAN “KESK SEÇİM TUTUM BELGESİ” ŞU ŞEKİLDE;


 14 Mayıs 2023 tarihinde yapılacak Cumhurbaşkanı ve milletvekilleri seçimlerinde Türkiye’nin önümüzdeki yüzyılını belirleyecek bir karar alacağız. Toplumu otoriterliği ile boğan, emekçileri uyguladığı sermaye politikaları ile yoksullaştıran, yoksunlaştıran, geleceğimizi tek adamın keyfi kararlarına bağlayan bir sistemin sürmesi ya da sona ermesi arasında bir tercih yapacağız.

Kamu emekçileri Türkiye’nin bir dönüm noktasında olduğunun farkındadır. Yapacakları tercihle demokratik, eşitlikçi, özgürlükçü, laik temelde bir Cumhuriyetin inşasına katkı yapacaklardır. Yılların mücadele birikimi kamu emekçilerinin tercihlerinde başlıca yol gösterici olacaktır.

Kamu emekçileri bu seçimde öncelikle en kararlı biçimde bu tek adam sistemine “hayır!” diyecektir.
Kamu emekçileri demokratik bir anayasa ve toplumun her kesimini kapsayan, emekçilerin güçlü biçimde temsil edildiği bir parlamenter sistem için oy verecektir.

Kamu emekçileri fiili OHAL ve KHK düzenine son verilmesi, KHK’ların yarattıkları tüm hak ihlalleriyle birlikte tasfiye edilmesi, hukuksuzca ihraç edilenlerin işlerine iade edilmesi, hukuk ve adaletin egemen olduğu bir ülke için oy verecektir.

Kamu Emekçileri; devletin ve sermayenin mutlak iktidarına, toplumun ve doğanın talan edilerek nesneleştirilmesine, insanın ve toplumun güvencesiz kılınmasına, piyasanın dokunulmazlık zırhına büründürülmesine, yaşam alanlarımız üzerinde denetim kurulmasına karşı cinsiyet özgürlükçü, söz-yetki-kararı gerçek sahipleri olan emekçilere, halklarımıza veren, eşit ve özgür yurttaşlığı esas alan, ülkemizde farklılıklarıyla bir arada yaşayan halklar gerçeğini gören ve haklarını tanıyan yeni bir anayasa için, oy kullanacaktır.

Kamu emekçileri temel hak ve özgürlüklerin güvence altına alınması ve kullanılabilmesi, sendikal hakların uluslararası standartlara kavuşması, örgütlenme önündeki engellerin kaldırılması için, oy kullanacaktır.

Kamu emekçileri Anayasada belirtilen çalışma hakkının korunduğu, insana yakışır iş yaklaşımının gelişeceği ve güvenceli istihdamın yaygınlaşacağı bir Türkiye için oy verecektir. 

https://www.habereguven.com/kesk-secim-tutum-belgesini-35-madde-de-siraladi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir