Pazar, Mart 3, 2024
GÜNDEMSİYASET

İzmir İktisat Kongresi’nde KHK Mağduriyetleri İle İlgili Ne Konuşuldu?

İzmir İktisat Kongresi’nde KHK Mağduriyetleri İle İlgili Konuşuldu?

İZMİR – 21 Mart 2023 Pazar Günü İzmir Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde düzenlenen Geleceğin İnşası Geleceğin İnşası: İkinci Yüzyılın İktisat Kongresi etkinliğinde Millet İttifak’nın liderleri ve çeşitli siyasiler bir araya geldi. Kongre boyunca; insan uygarlığının geleceğini sivil bir ruh, ortak akıl, vicdan ve doğayla uyum içinde inşa etmek, Anadolu ve Akdeniz’in kadim tarihinden gelen birbirimizle, doğamızla, geçmişle ve değişimle uyum ilkeleriyle kararlar alındığı ve ülke meseleleriyle ilgili pek çok tutum ve ilke topyekun bir yenilenme çağrısı üst başlığında ele alındı.

İkinci Yüzyılın İktisat Kongresi bitiminde kamuoyuna deklare edilen Sonuç Bildirgesi’nde kongre boyunca değerlendirilen pek çok husus gibi ülkenin kanayan en büyük yaralarından olan ve 7 yıldır çözümüne yönelik hiç bir adım atılmamış olan, Kanun Hükmünde Kararname’ler marifetiyle yılardır süregelen mağduriyetlere dair çözüm önerileri de yer aldı.

Sonuç bildirgesinin 12. maddesinde KHK’lar eliyle yaratılan bu mağduriyetlere dair şu çözüm önerileri kaleme alındı:


”Kamu kurumlarında Kanun Hükmünde Kararname (KHK) maddeleriyle işten atmalara son verilecek ve KHK gibi keyfi, adil yargı kararlarına dayanmayan ve Anayasa’ya aykırı yöntemlerle çalışma ilişkilerinin düzenlenmesinden vazgeçilecektir. Bu düzenlemeler nedeniyle mağduriyet yaşayanların kaybedilmiş tüm hakları iade edilecektir”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir