Cuma, Kasım 24, 2023
YAZARLAR

“Kazanacak Aday”ın Kazanması İçin Yapması Gerekenler

Mart ayına kazanacak aday polemiği ve siyasi krizi ile girdik.

İnsanların umutlarını çökerten kriz sağduyulu insanların sağduyulu davranışları sayesinde kısa sürede çözüldü.

Sayın Kemal Kılıçdaroğlu muhalefetin ortak Cumhurbaşkanı adayı oldu.

Siyasi bir mühendislik faaliyeti olarak Sayın Kılıçdaroğlu’nun kazanacak aday olmadığı algısı uzun zamandır oluşturuluyordu.

Bu algının ne kadar dayanaksız olduğu da kısa sürede anlaşılmış oldu. Sayın Kılıçdaroğlu adaylığını açıkladıktan sonra siyasi olarak rüzgarı arkasına aldı.  Toplumun tüm kesimlerini kucaklayan söylemleri ve eylemleri sayesinde yüzde 55-60 bandında seçim startını verdi.  Bu rüzgar secilecek adayin Kemal Kılıçdaroğlu olduğunu gösterdi. Kemal Bey dürüst ve calişkan fakat seçilemez diyenlerin iyi niyetli olmadıkları da ortaya çıkmış oldu.  Kalan iki ayda çok başarılı kampanya yürütürse yüzde 60 oy oranını geçebilir.

2 aylık seçim dönemine giriyoruz. Bu dönemde partiler oylarını artırmak için yoğun çaba içine gireceklerdir. Dikkat etmeleri gereken bazı hususlar var.

Zaman değişti eski teknikler yerine yeni ve güncel teknikleri kullanmak gerekiyor;

1-) rakip partilerin kemikleşmiş seçmenine yönelik gayretler zaman ve emek kaybıdır. Bunun yerine kararsız olan kişilere yönelik söylem ve politikalara ağırlık verilmelidir.

2-) ilk defa oy kullanacak 18-23 yaş grubunun oyu seçimi etkileyecektir.  Gençleri dinlemeli ve sosyal platformlardan gençlere ulaşılmalıdır.

3-) Başta KHKlılar ve OHAL Mağdurları olmak üzere İktidarın zulmettiği mağdur ve mazlum insanlara ulaşmalı ve onlara umut verecek politikalar geliştirilmelidir.  Ülkemizde neredeyse herkesin, çok sevdiği bir KHKlı veya OHAL Mağduru yakını vardır.  Siyasi partiler halkın içine,  insanların evlerine girerlerse bu gerçeği göreceklerdir.

4-) Nutuk çekmek bol propaganda yapmak yerine,  insanları dinlemeyi tercih etmelisiniz. 

Depremde çok derin acılar yaşamış insanları dinlemelisiniz,  umudunu kaybetmek üzere olan Gençleri dinlemelisiniz,  ötekileştirilmiş mağdur edilmiş halk kitlelerini dinlemelisiniz. 

Bu seçim konuşarak kazanılacak bir seçimden ziyade daha çok dinleyerek kazanacağınız bir seçim olacaktır.

5.) Milletvekillerinizin en az yarısı yenilenmelidir. Partinize en çok bağış yapanların yerine partinize en çok fayda sağlayacak kişileri tercih etmelisiniz.  Yeni insanları ekibinize katıp, partinin enerjisini artırmalısınız .

Çok büyük yanlışlar yapmadıktan sonra muhalefet seçimi kazanacaktır. Mevcut konjonktürde seçimi kazanmak başarı sayılamaz.  İnsanlar başka alternatifi olmadığı için size oy veriyorsa bu sizin başarınız değil rakibiniz başarısızlığıdır. Eğer ayrışmış toplum kesimlerini birleştirebilir ve her kesimden insana umut olabilir iseniz, insanları umutla sandığa götürebilir iseniz bu sizin başarınız olur. İnsanların umudu olmayı başaran lider seçimden çok ama çok daha fazlasını kazanacaktır.

Engin AVCI

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir