Cuma, Kasım 24, 2023
MEDYADA BUGÜN

Depremde Büyük Rol Oynayan Muhalefet Belediyelerinin Yetkileri Valilere Devredilebilir

Meclis’te OHAL’in gerekçelerini açıklayan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay muhalefet milletvekillerini ikna edemedi. Çünkü Oktay’ın andığı tüm yetkiler ve daha da fazlası zaten hâlihazırda Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi tarafından Cumhurbaşkanına veriliyordu. Peki gerçekten OHAL’in amacı ne? Sibel Hürtaş Ankara’da kulislere yansıyanları yazdı.

OHAL kararına neden ihtiyaç duyuldu?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ilk olarak OHAL kararının alındığını açıkladıktan sonra TRT Haber’de geçen bir haber, OHAL ilan edilmesi ile yürütmenin hangi yetkilere sahip çıkacağını şöyle anlatıyordu:

“OHAL’in devreye girmesiyle birlikte, destek paketlerinin devreye girmesi, depremzedelerin barınma ihtiyaçlarının karşılanabilmesi, devlet hastanelerinin yanında özel hastanelerin de sağlık hizmeti verebilmesi, askeri birliklerin arama kurtarma çalışmalarına katılabilmesi, kamu kaynaklarının depremzedelerin ihtiyaçları için kullanılabilmesi, temel gıda maddelerin bölge dışına çıkarılmamasının sağlanması, OHAL bölgelerine giriş çıkışların kısıtlanabilmesi ve belirli bölgelere yerleşimin yasaklanabilmesi sağlanacak.”

Burada geçen ifadelerin dün TBMM Genel Kurulu’nda Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay tarafından da milletvekillerine açıklandığında, kısa süreli bir şaşkınlık yaşandı. Çünkü burada anlatılan tüm yetkiler ve daha da fazlası zaten hâlihazırda Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi tarafından Cumhurbaşkanına veriliyordu. Dahası afetlere ilişkin yasalar da bu yetkilerin kullanımını sağlıyordu. Yani bu gerekçeler hem anayasa hem yasalar tarafından Cumhurbaşkanına verilmiş yetkilerdi.

Basit bir mantıkla, bu gerekçelerin hepsi zaten dün OHAL TBMM tarafından kabul edilmeden de işleme konulmuştu. Dolayısıyla OHAL için ortaya konulan bu gerekçelerin hiçbiri, özellikle muhalefeti ikna edemedi.

Eğer, Cumhurbaşkanı tüm bunları hâlihazırdaki yasalarla yapabiliyorsa; OHAL ile başka hangi yetkilerini harekete geçirebilir? Asıl tartışma konusu olan konular da bunlar.

OHAL’in Cumhurbaşkanına verdiği yetkilerin başında, cumhurbaşkanının kanun hükmünde kararname çıkarma yetkisi geliyor. Anayasa’ya açıkça aykırı olmasına rağmen, bu yetkinin temel hak ve özgürlüklerin kısıtlanması için de kullanılabileceği kaygısı da had safhada. Zira Cumhurbaşkanı, temel hak ve özgürlüklere yönelik de KHK çıkarmış ve Anayasa Mahkemesi KHK’ları inceleme dışı bırakmıştı.

Sibel Hürtaş’ın Yazısı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir