Perşembe, Nisan 11, 2024
GÜNDEMSİYASET

Demokratik Cumhuriyet Konferansı: ‘Hepimiz umut yorgunuyuz’

Demokratik Cumhuriyet Konferansı’nın ikinci günü başladı. Konferansta konuşan Bekir Ağırdır, “Hepimiz umut yorgunuyuz. Kürt meselesi üzerine söylenmeyen laf yok. Ama bir ilerleme olmadı” dedi.

Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP), İstanbul’da düzenlediği Demokratik Cumhuriyet Konferansı ikinci gününde devam etti.

Konferansta bugün “2’nci yüzyılda Cumhuriyet Fikri” başlığıyla Nilgün Toker, “Cumhuriyet’in Demokrasiyle İmtihanı” başlığıyla Bekir Ağırdır, “Eşit Yurttaşlık” başlığıyla Füsun Üstel, “Cumhuriyet ve Demokratik Ulus” başlığıyla ise Cengiz Çiçek konuşma yaptı. 

‘ONARILACAK BİR CUMHURİYET KALMADI’

İkinci yüzyılda Cumhuriyet fikrini anlatan Nilgün Toker şöyle konuştu: “Demokratik Cumhuriyet yazılması, mevcut siyaset ortamına meydan okumadır. Bir yandan Altılı Masa var. AKP var. ‘AKP’nin bozduğu Cumhuriyet’i geri çağıralım.’ Hayır, onarılacak bir cumhuriyet kalmadı. Ortada bir cumhuriyet de yok. Yeni bir şey yapmamız gerekiyor. Ne Cumhuriyet var ne de demokrasi var. Yurttaşlık vardı. Şimdi çok şükür yurttaş da yok. Haklarına sahip çıkan yurttaş yok. Eğer yurttaş yoksa cumhuriyet de yok. Bunlar yoksa yeniyi düşünmemiz gerekiyor. Ortaklık fikrini ortadan kaldırdılar. Kutuplaşma rejimi bunlar. Yeni rejimler düşmanlaştırıcı. Yok edici. Asimilasyon gibi bir dertleri yok. Yoksullara bile acıma kavramıyla bakıyorlar. LGBT+ bireyler tıpkı Kürtler gibi yeni rejimin düşmanı tarifiyle görülecek. LGBT’lilere de bir bozucu olarak bakılıyor. Aileyi bozan gibi. Altılı Masa da sığınmacılar için böyle konuşuyor.”

‘KÜRT MESELESİYLE İLGİLİ BİR İLERLEME OLMADI’

“Hepimiz umut yorgunuyuz” diyen Bekir Ağırdır ise, “Kürt meselesi üzerine söylenmeyen laf yok. Ama bir ilerleme olmadı. Bizde demokrasi hep seçimlerden ibaret görüldü. Halbuki demokrasi ve cumhuriyet böyle bir şey değil. Devlet demokrat değil ama partiler de demokrat değil. Siyasi aktörlerin bir demokrasi telaşı yok. Asıl bundan sonraya bakalım. Önümüze tarihi bir fırsat olduğunu sanıyorum. Parlamentoda en geniş temsiliyet yeniyi inşa edebilir. Parlamentoda en geniş temsiliyet ile bir savunma yapalım. Umutlarımızı miras bırakmaya tahammülümüz yok. Temel olarak zihni devrime ihtiyaç var. Yerel yönetimler için bir takım yetkiler verilecek, Denizli bunu hak ediyor ancak Diyarbakır bunu ‘yanlış kullanır’ diye verilmiyor. Bu yüzden Denizli de bundan vazgeçiyor. Başka bir siyaseti örmek zorundayız. Önümüzdeki seçim medeniyet adalet ve bereket seçimi olacak” dedi.

Gazete Duvar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir