Cumartesi, Kasım 25, 2023
AÇIK GÖRÜŞMEDYADA BUGÜN

“KHK’lıları Vuran Obüsler Bizi De Vurmasın Diye Kafamızı Toprağa Gömmedik Mi?”

15 Temmuz 2016 Darbe Girişimi sonrası başlatılıp iki yıl süren OHAL sırasında çıkartılan ve yüz binlerin ihracına yol açan KHK’lar bizi bir “Kafkaesk cehenneme” salmadı mı? Bu cehennemi hâlâ yaşamaya devam etmiyor muyuz? Geçen haftaki yazıda söz ettiğim ve link verdiğim KHK’lı Platformları Birliği’nin ve Ohal İşlemleri İnceleme Kurulu’nun temin ettiği veriler bize bunu göstermiyor mu?

Bu yazıyı yazmaya oturmadan önce, kısa bir internet taraması yaptım. İnce eleyip sık dokumadım. Siz internet arama motorunuza “KHK’lılar” yazın ve “bir sor bin ah işit” deyişinin anlamını bir güzel idrak edin. O kadar çok yazı, o kadar çok acı hikâye, o kadar çok suç ve leke var ki. Suç ve leke diyorum. Burada bunun müsebbibi sadece AKP ve müttefiklerinin siyasi liderliği, üst ve/veya alt düzey kadroları dediğim düşünülmemeli. Nasıl Cumartesi Anneleri’nin kaybedilen çocuklarından, dışkı yedirilen, işkencelerle, asit kuyularına atılarak yok edilen, Roboski’de başlarına bomba yağdırılarak param parça edilen Kürtlerden hepimiz sorumluysak, KHK’lıların altı buçuk yıl yaşadıklarından da hepimiz sorumluyuz. 2023 senesinde, cumhuriyetin yüzüncü yılında bu suça da toplum olarak ortağız ve lekelenmiş haldeyiz.

Bize değmediği sürece, sipere yatmayı tercih etmedik mi? KHK’lıları vuran obüsler bizi de vurmasın diye kafamızı toprağa gömmedik mi? KHK’lıları savunan Ömer Faruk Gergerlioğlu gibi siyasetçiler itile kakıla tutsak edilirken, görmemeyi seçmedik mi? Son derece uzmanlık gerektiren kariyerlerinden ve hak ettikleri yaşam düzeylerinden bir gecede kopartılan insanlar bulabildikleri her işi yaparak bir lokma kuru ekmeğe ulaşmaya çalışan işsiz güçsüzler haline getirildiğinde, en fazlasından “yazık yahu” deyip, dolu midemiz ve yeni yatan maaşımızla uykuya gömülmeyi seçmedik mi? Biz değil miyiz bunu yapanlar, ey ahali? Ey kulağının üstüne yatanlar cemiyeti? Ey en son raddede “ben ne yapabilirim ki, benim de çoluğum çocuğum var, en küçük bir ses çıkarsam bunlar beni de paralarlar” deme cesaretini gösterenler topluluğu?

Erol Köroğlu’nun yazısı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir