Cumartesi, Haziran 15, 2024
GÜNDEMSİYASET

HDP İçin Açık Artırmaya Çıkarılan Tablo 200 Bin Liraya Satıldı

HDP’nin ‘Hazinemiz Halkımız’ kampanyasına destek için açık artırmaya çıkarılan ‘Hicret’ tablosu, Avrupa Alevi Örgütlenmesinde çalışan bir yönetici tarafından 200 bin liraya satın alındı.

HDP’nin Hazine yardımı hesaplarına bloke konmasına karşı ‘Hazinemiz halkımız’ sloganıyla başlattığı bağış kampanyası devam ediyor. 30 yıldır Norveç’te yaşayan ressam Hakan Yaşar’ın, Diyarbakır sergisini ziyaret ettiği sırada Başak Demirtaş’ın beğendiği tabloyu HDP’nin bağış kampanyasına yardım için açık artırmaya çıkardığı tablo 9 bin 900 euroya (200 bin TL) satıldı.

‘SANAT ARACILIĞI İLE DEMOKRASİ’

Ressam Hakan Yaşar’ın 26 Ocak’ta 6 bin dolardan başlattığını duyurduğu açık artırma, 1 Şubat 20.00’de sona erdi. Tabloyu Avrupa Alevi Örgütlenmesi’nden bir yönetici satın aldı.

İsminin açıklanmasını isteyemeyen alıcı, Türkiye’deki Alevi ve Alevi kurumlarına seslendi: “Sanat aracılığı ile demokrasinin, adaletin, barışın, refahın en büyük sözcüsü, umudu olan HDP’ye böyle bir bağışta bulunmak çok büyük bir mutluluk. Gözleri malla, parayla kör olmuş, çıkarları kesildiği anda dağılacak örgütler, doğal olarak ‘Hak’lı olmanın gücünü anlayamıyor, hesaplayamıyor, hukuksuz yasaklarla aciz engelleme girişimlerinde bulunuyorlar. Tüm canlarımızın dayanışması ve mücadelesi ile haklılar, bu seçimlerde Türkiye’nin rotasını demokrasiye, adalete, barışa doğru değiştirecektir.”

‘SİSTEMDE HAKLARI YOK’

Ressam Yaşar, açık artırmaya sunduğu ‘Hicret’ (Göç) isimli tablosunu için, “Hicret, bir kadının göç hikâyesini anlatan uzun süren bir çalışmamdı. Benim gibi kendi toprağından göç etmiş insanların her ne kadar hayat güvenceleri olsa da bir eksiklik hissetmesi, böyle bir çalışma yapmama neden oldu. Hak, adalet, insan haklarını ve özgür yaşamı savunan insanların görevi, bu hakları savunacak partiyi söz hakkı almaları için desteklemek. Oturduğumuz yerde istediğimiz kadar HDP’yi eleştirebiliriz. Ben eleştiri hakkımı HDP söz sahibi olduğunda ve bu saydığım hakları hakları insanlara veremediğinde kullanırım. Şu an ne söylersek bir faydası yok çünkü bu sistemde söz hakları yok” ifadelerini kullandı. 

Gazete Duvar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir