Cumartesi, Aralık 9, 2023
DÜNYAGÜNDEM

Cezaevindeki İranlı Yönetmen Cafer Panahi Açlık Grevine Başladı

İranlı ünlü yönetmen Cafer Panahi cezaevinde açlık grevine başladı. Panahi yeniden yargılanma talebinin kabul edilmesine rağmen kefaletle geçici olarak serbest bırakılmamasını protesto ediyor.

Altın Ayı ve Altın Aslan ödüllü İranlı film yönetmeni Cafer Panahi yetkililerin kendisini yeniden yargılanmak üzere kefaletle geçici olarak serbest bırakmayı reddetmesini protesto etmek için cezaevinde açlık grevine başladı.

‘YENİDE YARGILAMA TALEBİN KABUL EDİLDİKTEN SONRA KEFALETLE BIRAKILMALIYDIM’

İnsan Hakları Aktivistleri Haber Ajansı’nın (HRANA) aktardığına göre 62 yaşındaki film yönetmeni yazdığı mektupta, “Yasaya göre, yeniden yargılanma talebim kabul edildikten sonra kefaletle serbest bırakılmalıydım ancak davam 100 günden fazla ertelendi” dedi. Ünlü yönetmen mektubunda ayrıca “Bu, tutuklandıktan 30 gün sonra darağacına getirilen masum gençlerin hızlı yargılamalarıyla taban tabana zıt. Tahliye edilene kadar yiyecek yemeyi ve ilaç içmeyi reddedeceğim. Belki de cansız bedenim hapisten çıkana kadar bu halde kalacağım” ifadelerini kullandı.

İran’ın en ünlü ve en bol ödüllü yönetmenlerinden Panahi, 2009’da dönemin cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad’ın tartışmalı şekilde yeniden seçilmesi sonrasındaki protestoları destekledikten sonra, 2010 yılında “sisteme karşı propaganda” yapmaktan dolayı verilen altı yıllık hapis cezasının onaylanması sonucu geçen sene temmuz ayında tutuklanmıştı. Panahi, sosyal medya paylaşımları nedeniyle tutuklanan İranlı yönetmenler Muhammed Resulof ve Mostafa Aleahmad’ı Evin Cezaevi’nde ziyarete gittiğinde tutuklanmıştı.

Çok sayıda uluslararası ödülü bulunan İranlı yönetmen 2015’te Almanya’nın başkenti Berlin’deki Film Festivali’nde “Taksi Tahran” filmiyle Altın Ayı ödülünü, 2000 yılında da Venedik Film Festivali’nde ‘The Circle / Daire’ filmiyle ‘Altın Aslan’ ödülünü kazanmıştı.

Artı Gerçek

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir