Cuma, Haziran 14, 2024
MEDYADA BUGÜN

Roni Margulies: Ne Hainlik Kalıtımsal Ne De Kahramanlık!

Geçenlerde internette amaçsızca dolanırken güzel bir isme rastladım yine: Türker Ertürk. OdaTV’de “Ben Türk’üm diyemeyenler kutlama yapıyor” başlıklı bir yazının yazarı. Kesin uydurulmuştur diye düşündüm. Bu kadarı da olmaz: Hem OdaTV yazarı, hem “Ben Türk’üm” diyemeyenlere veryansın ediyor, hem de adı Türker Ertürk!

Biraz daha eşelenince adamın Aydınlık gazetesinde de yazı yazdığını, emekli amiral olduğunu ve 103 Emekli Amiral Bildirisi’nin imzacıları arasında bulunduğunu gördüm. Anladım ki Türker Ertürk adamın gerçek ismi. Takma isimle amirallik yapmış olamaz diye düşündüm.

Ne yalan söyleyeyim, hayretler içinde kaldım! Türk subayının eğitim düzeyi hakkında ister istemez kuşkuya kapıldım. Bütün dünya nüfusunun ve tüm insan medeniyetinin Mu kıtasında yaşayan Türklerden ürediğine (Türk Tarih Tezi) ve dolayısıyla bütün dillerin ortak atasının Türkçe olduğuna (Güneş Dil Teorisi) 2019 yılında hâlâ inanan zırzoplar olduğunu vallahi de, billahi de bilmiyordum.

Kırk asırlık Türk yurdu, Ön Türkler, Tahsin Bey ve Mayalar, Mu kıtası, Hititlerle Sümerlerin Türklüğü… Bunların her biri ayrı bir komedi, ayrı bir yazı konusu. Ve nitekim Atatürk’ün ölümünden hemen sonra sessizce rafa kaldırılmışlar.

Raftan indirip bize anlatmaya çalışan adamın nasıl bir adam olduğunu merak ederken, Deniz Harp Okulu Komutanı Tuğamiral Türker Ertürk’ün terfi alamadığı için istifa ederken söylediği şu sözleri buldum:

“Peki ben kimim? Üç nesildir denizci ve asker bir ailenin çocuğu. Babam deniz subayı. Dedem ise bahriye eri olarak İstiklal madalyası sahibi. Trabzonlu Ruşen oğlu Şevki Ertürk’ün torunu. Bunun anlamı nedir biliyor musunuz? Bu ülkenin kuruluş harcında benim genetik olarak katkım var. Armut dibine düşer. Çok istisnalar dışında hainlik gibi kahramanlık da kalıtımsaldır.”

Ve bir daha üzüldüm. Emekli Tuğamiral evrimin, genetiğin, kalıtımın nasıl işlediğini de bilmiyor!

Oysa artık biliyoruz ki, zürafa hangi yaprağa uzanırsa uzansın, boynu uzamaz; uzasa da bu uzunluk çocuğuna geçmez. Evrim sürecinin mekanizması “edinilmiş özelliklerin kalıtımı” değil. Yani ne hainlik kalıtımsal ne de kahramanlık.

Roni MARGULİES’in Yazısı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir