Pazar, Mart 3, 2024
YAZARLAR

Türkiye Nereye Gidiyor?  Ne Yapmalıyız?

Türkiye’nin dünya devletleri arasındaki ekonomik, sosyal, hukuki, özgürlük, insan hakların konularında verilerine bakarsanız en sonlarda olduğumuzu görürsünüz. Özellikler son on yılda çok ciddi gerilemeler içindeyiz. Sayılar ile sizi yormadan bu halden nasıl kurtuluruz sorunu sorup düşünmeye davet ediyorum her birimizi.

Bu ülke önümüzdeki seçimlerde bence yol ayırımına geldi.  Ya özgürlük, zenginlik, hukuk, adalet, eşitlik, insan hakları, barış, huzur, uzlaşma, birlikte herkes birbirini olduğu gibi kabul edebilmek için demokrasi diyecek ya da baskı, zulüm, tehdit, fakirlik, hukuksuzluk, açlık, sefalet, yokluk, totaliter, otoriter bir yönetim biçiminin devam etmesine karar verip tam bir Ortadoğu ülkesine dönüşeceğiz.

Demokrasiye dönüş için hepimize görevler düşmektedir.

Düşünen, araştıran, okuyan, bu ülkeyi, çocuklarını, torunlarını, ailesini, insanları seven her birimiz bugün itibari ile çok çalışmamız gerekecek. Hangi siyasi görüşü savunursanız savunun bu ülke artık bir karar vermelidir.  Verdiği kararın sonuçlarına da katlanmalıdır.

Ülke ve demokrasi için bir siyasi parti üyesi olmak gerekmez.  Her birimiz demokrasi değerleri için, Ortadoğu bataklığından çıkmak, yeniden aydınlık günler, adalet, hukuk, zenginlik, barış için bulunduğumuz toplum içinde sadece soru sorarak bu sorular ile insanların düşünmesini sağlayarak doğru kararlar vermeleri konusunda yardımcı olabiliriz.

İşte size birkaç soru örneği;

Neden geçinemiyoruz?

Neden hayat pahalı?

Neden adalete, hakimlere, savcıların verdiği kararlara güvenmiyoruz?

Neden sosyal medyada konuşmaya korkuyoruz?

Neden 5 milyon hane, 20 milyon insan sosyal yardım alarak, boynu bükük yaşamak zorunda?

Neden enflasyon çok yükseldi?

Neden ülkeyi yöneten bürokratlar üçer beşer maaş alıyorlar?

Neden bizler tasarruf ederken devlet sürekli israf ediyor?

Neden Türk parası değersiz hale geldi?

Neden çok öfkeliyiz?

Neden boşanma oranları bu kadar arttı?

Neden KHK ile insanlar işlerinden atıldı?

Neden binlerce insan farklı siyasi görüşü var diye hapse atılıyor?

Neden sağlık, eğitim, hukuk, ekonomi sistemimiz çöktü?

Neden bize anlatılan her masalı gerçek sanıyoruz?

Bu sorular artırılabilir. Bu soruları sorun insanlara ve hiçbir şey demeden ayrılın gidin. Sadece soru sorun. Açıklama yapmayın, bir siyasi görüşü savunmayın, siyasi iktidarı da kötülemeyin. Sadece SORU sorun ve insanların düşünmesini sağlayın.

Son soru hayatımız BUNDAN DAHA İYİ NASIL OLURDU? Yukarıdaki sorulardan bir iki tane son olarak da bunu ekleyin bırakın insanlar cevapları kendi bulsun, emin olun bulacaklardır. İnsan zihni soruları sever ve cevap için çalışır kişi istese de istemese de bu böyledir.

Ali DOLGUNYÜREK

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir